Ako často sa rakovina vyskytovala v stredoveku? Vykopávky ukázali pravdu
- 21:41 30.04.2021
- Cambridge

Pojem "onkologické ochorenia" by ste v starších slovníkoch hľadali len ťažko. Znamená to, že neexistovali, alebo sme len o ich existencii doteraz netušili?
Keď sa hovorí o stredoveku, väčšina ľudí si ako najčastejšiu príčinu úmrtí predstaví mor, hladomor alebo smrť v boji. Len málokto rozmýšľa nad zaradením rakoviny do tohto rebríčka, možno práve preto, že toto ochorenie a jeho príznaky sa dostali do povedomia lekárskej obce a verejnosti až o niekoľko stoviek rokov neskôr.
To, že stredovekí ľudia nevedeli o rakovine, neznamená, že v ich dobe vôbec neexistovala. Výskum z Cambridgeskej univerzity dokonca tvrdí, že zhubné ochorenia sa v stredoveku vyskytovali skôr ako sme si doteraz mysleli.
Dôvodov, prečo sa dnes rakovina vyskytuje častejšie ako inokedy, je niekoľko. Môže za to paradoxne najmä vyššia kvalita života a dlhšia životnosť ľudí, ktorí sú v staršom veku náchylnejší práve na takéto ochorenia.
„Rakovina je celkovo najviac zastúpená v krajinách s najlepšou priemernou dĺžkou života, úrovňou vzdelanosti a vysokým životným štandardom,“ uvádza Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny. Aj toto vyjadrenie podporuje myšlienku, že rakovina v stredoveku predsa nemohla byť na každom kroku.
Archeológ Piers Mitchell skúmal 143 kostier ľudí, ktorí žili v období rokov 500 až 1600 nášho letopočtu na území Veľkej Británie. Nečakal pritom, že na ich pozostatkoch nájde veľa stôp po tumoroch. Dnes totiž vieme, že väčšina druhov zhubných ochorení sa formuje na mäkkých tkanivách, a len málo z nich prenikne do kostí, takže ak aj stredovekí ľudia trpeli rakovinou, malo by byť len ťažké to overiť.
Mitchell však preskúmal kosti do hĺbky, a pri prezentovaní výsledkov netajil prekvapenie. CT vyšetrenie totiž poukázalo na viditeľné dôkazy onkologických ochorení u piatich kostier, z ktorých každá patrila mužovi.
Vzhľadom na skutočnosť, že 50 až 60 percent onkologických ochorení mäkkých tkanív sa neprenáša na kosti, Mitchell vo vestníku Cancer vyslovil presvedčenie, že rakovinou mohlo trpieť 9 až 14 percent stredovekých Angličanov. Druhy rakoviny sa mu nepodarilo presne určiť, ale niektoré dokázal vylúčiť.
„Rakovinu musíme označiť za jeden z najčastejších druhov ochorenia stredovekých ľudí,“ hovorí paleopatologička Jenna Dittmarová.
Ak uznáme, že rakovinou v stredoveku trpelo 14 percent Britov, v porovnaní so súčasnou štatistikou, ktorá hovorí, že toto ochorenie zasahuje 40 až 50 percent populácie, je to stále málo. Musíme však pripomenúť, že ľudia sa v minulosti nedožívali vysokého veku, nečelili znečistenému prostrediu, k tabaku sa často nedostali a miera ich fyzickej aktivity bola oveľa vyššia.
Kosti využité v štúdii pochádzali zo šiestich cintorínov v okolí mesta Cambridge. Väčšina exhumovaných tiel nebola kompletná, takže tím doktora Mitchella skúmal len tie, ktoré obsahovali celú chrbtovú kosť, panvu a stehenné kosti.
Do výskumu bol zahrnutý viac ako dvojnásobok mužských kostier oproti ženským, čo môže jemne ovplyvňovať aj výsledky. Autori tiež poukazujú na malú vzorku skúmaných kostier a úzky geografický profil.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?