10 spôsobov, ako maximalizovať účinky kávy
- 9:35 04.05.2021
- Bratislava
Ak kávu nepijete len pre chuť, určite sa vám hodí pár trikov, vďaka ktorým využijete kofeín na maximum.
Ranná šálka kávy je povinnosť, bez ktorej sa mnohí poriadne nezobudíme. Ak ale patríte k pravidelným konzumentom kofeínových nápojov, možno ste si všimli, že vám už nedodávajú toľko energie ako predtým.
Problém nemusí byť v káve samotnej, ale v tom, ako ju pijete. Inšpirujte sa preto desiatimi návykmi, ktoré zakaždým posilnia účinky kávy.
1. Ako funguje kofeín
Predtým, ako si povieme o posilnení účinkov kofeínu, musíme najprv pochopiť, čo to vlastne je. V skratke preto zhrnieme, že kofeín je látka, ktorá nám dodáva mentálne povzbudenie, no jej účinky sú u každého iné. Veľkú rolu pri výslednom účinku kofeínu zohráva aj čas, keď ho prijímate.
2. Káva pred cvičením
Niet pochýb o tom, že kofeín zlepšuje výkon pri fyzickej aktivite. Šálka kávy alebo kofeínová tabletka pred cestou do fitka preto zastúpia iné drahé výživové doplnky, ktoré sľubujú to isté.
3. Káva pred „šlofíkom“
Aj keď to na prvý pohľad vyzerá paradoxne, pred krátkym poobedňajším zdriemnutím sa oplatí vypiť šálku kávy. Ako už iste viete, účinky kofeínu nenastupujú okamžite po dopití kávy. Odhaduje sa, že energetický vrchol dosahujeme asi 20 minút potom, takže ak si plánujete len krátky spánok, po prebudení sa nemusíte báť, že budete naďalej ospalí.
4. V noci ju nepite
Večerné posedenie na káve s priateľmi nahraďte radšej večerou. Konzumácia kofeínových nápojov popoludní totiž môže narušiť prirodzený biorytmus a mieru pozornosti, takže môže prekaziť váš spánkový harmonogram.
5. Zdrojom kofeínu nie je len káva
Ak sa pri dopĺňaní energie spoliehate len na kávu, robíte chybu. Iste viete, že kofeín sa dá nájsť aj v niektorých druhoch čaju či v energetických nápojoch, no pomerne lacným, a hlavne rýchlym spôsobom, ako si doplniť energiu, je aj užitie kofeínových tabliet. Zároveň netreba zabúdať, že aj tieto prostriedky sa neoplatí konzumovať v poobedňajších hodinách.
6. Ako premeniť čaj na zdroj energie
Ak chcete z čaju vyťažiť čo najviac kofeínu, dajte dobrý pozor na čas lúhovania. V zásade platí, že čím kratšie ho lúhujete, tým silnejší je účinok kofeínu.
Pri lúhovaní čaju sa totiž ako prvý do vody uvoľňuje kofeín. Ak vrecúško po chvíli nevyberiete, z čaju sa začnú uvoľňovať aj thearubigíny, ktoré sa viažu na kofeín. Po skonzumovaní tieto látky zabraňujú naväzovaniu kofeínu na mozgové receptory, a tak vám nedodajú dostatok energie.
7. Voľte správne zrná
Ak ste si mysleli, že chuť kávy dokáže prezradiť, aké množstvo kofeínu sa v nej ukrýva, mýlili ste sa. Všetko totiž závisí jedine od druhu kávových zŕn – napríklad pri porovnaní kávy druhu Arabica a Robusta prichádzame na to, že viac kofeínu obsahuje tá druhá. Nezáleží pritom na stupni praženia ani na horkosti alebo sladkosti kávy.
8. Správne načasovanie
Siahate po káve hneď ako vstanete? Ak nepracujete na zmeny a váš denný harmonogram je viac-menej pravidelný, ideálny čas na pitie kávy je medzi 9:30 až 11:30, keď pociťujeme prvý úbytok energie. Ráno po prebudení sa totiž väčšina z nás cíti sviežo.
9. Ako spoznať správnu mieru
O kofeíne môžeme hovoriť ako o droge – telo si naň totiž rýchlo zvykne, a ak mu ho nedodáme v pravidelných intervaloch, prejavia sa neželané účinky.
Je niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť závislosti na káve, ale zároveň s ňou celkom neskoncovať. Niektoré šálky počas dňa napríklad zameňte za čaj alebo nápoj s menším obsahom kofeínu. Ak sa vám zdá, že vám už káva nedodáva toľko energie ako kedysi, skúste tvrdý „reštart“ a vzdajte sa jej aspoň na mesiac.
10. Malé a pravidelné dávky
Optimálnu mieru mentálnej stimulácie z kofeínu dosiahnete vtedy, keď budete kávu piť pravidelne a v malých množstvách. Neprekračujte množstvo jednej menšej šálky za hodinu.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.