Pozor na tieto nebezpečné príznaky! Objaviť sa môžu aj mesiace po prekonaní covidu
Dlhodobé následky koronavírusu netreba zľahčovať. Niektoré môžu viesť až k život ohrozujúcemu stavu, hoci navonok pôsobia nenápadne.
Po viac ako roku od vypuknutia pandémie nového koronavírusu dnes už vieme s istotou povedať, že u niektorých nakazených pretrvávajú príznaky ochorenia aj napriek tomu, že sú oficiálne považovaní za vyliečených.
Podľa výskumu publikovaného v prestížnom časopise Nature sú v najväčšom ohrození pred dlhodobými následkami covidu-19 ľudia, u ktorých mala nákaza zozačiatku ťažký priebeh. Práve u nich môže aj po niekoľkých mesiacoch od vyliečenia dôjsť k vzniku ochorení srdca a obličiek.
Doktor Ziyad Al-Aly z Washingtonskej univerzity v Saint Louis pomocou databázy amerického ministerstva pre záležitosti veteránov analyzoval zdravie a následky koronavírusu u pacientov 6 mesiacov po tom, ako sa vyliečili.
Z jeho zistení vyplýva, že covid-19 po sebe môže zanechať niekoľko nebezpečných dlhodobých škôd. Príčinu tejto súvislosti sa zatiaľ nepodarilo identifikovať, ale vedci sa domnievajú, že k nej pravdepodobne prispieva zápal počas ochorenia alebo prepuknutie „spiacej“ choroby.
„Je niekoľko spôsobov, akými môžeme interpretovať toto zistenie,“ hovorí newyorský kardiológ Michael Goyfman. „Jedným z nich je, že covid-19 priamo spôsobil tieto zdravotné následky prostredníctvom zápalu, odpovede tela na infekciu alebo imunitného systému,“ vysvetľuje Goyfman.
„Môžeme sa na to dívať aj tak, že títo pacienti boli už predtým chorľavejší, takže tí, ktorí z covidu vyviazli s väčším množstvom následkov, sú zároveň tí, ktorí už predtým trpeli inými ochoreniami, ktoré ale mohla odhaliť až hospitalizácia kvôli covidu-19,“ dodáva Goyfman.
Ochorenie covid-19 sa primárne označuje ako ochorenie dýchacích ciest, no keďže vďaka novým zisteniam vieme, že zasahuje aj zdravie ďalších orgánov, na tieto príznaky si treba dať pozor aj po niekoľkých mesiacoch od vyliečenia:
Srdcové ochorenia
- bolesť alebo tlak v hrudi
- bolesť alebo tlak v ruke (ľavej alebo pravej)
- potenie bez zjavnej príčiny
- nepravidelný tep
- častá vyčerpanosť
Ochorenia obličiek
- časté močenie
- penivý alebo krvavý moč
- opuch členkov a chodidiel
- suchá a podráždená pokožka
- strata hmotnosti alebo nechuť do jedla
Cukrovka
- extrémny smäd
- otupenie alebo mravčenie v nohách a rukách
- intenzívny hlad
- neustála únava
- časté močenie
V tejto chvíli nie je možné presne určiť podmienky, za akých sa u pacientov vyskytnú dlhodobé príznaky covidu-19. Najlepší spôsob, ako sa im celkom vyhnúť, je jednoznačne očkovanie.
„Vakcíny chránia pred ťažkým priebehom ochorenia covid-19 a ľudí, ktorí už boli nakazení, chránia pred opätovnou nákazou novým variantom vírusu,“ hovorí newyorský lekár Thomas Gut.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.