5 chýb, ktoré opakujeme pri polievaní rastlín
- 20:06 08.05.2021
- Bratislava

Polievanie rastlín je nevyhnutné pre ich rast a prosperitu. Aj ten najlepší úmysel ale niekedy pokazí výsledok. Ste si istí, že kvety polievate správne?
Polievanie pomáha rastlinám preniesť dôležité živiny do všetkých častí. Korene pri polievaní čerpajú z pôdy prospešné látky, vďaka ktorým rastlina rastie, rodí a kvitne. Bez dostatku vody rastlina nemá dosť výživy a čelí fyzickému vyčerpaniu, ktoré sa prejavuje vädnutím.
Aj priveľa vody môže ublížiť. Korene nie sú schopné vodu rýchlo odčerpať, a tak ostávajú dlhú dobu vo vlhkom prostredí a hnijú. Uistite sa, že pri polievaní dodržiavate 5 zásad, vďaka ktorým sa každej rastline bude vždy dariť.
Prelievanie a málo vody
Rastliny sú síce pekné ozdoby, ale treba k nim pristupovať ako k živým doplnkom. Predtým ako v obchode siahnete po novom kúsku, si najprv naštudujte podmienky, aké si rastlina vyžaduje. To platí aj o zálievke – je jasné, že kaktus nebude vyžadovať toľko vody ako exotická mucholapka, ktorá je známa vysokou náročnosťou na zavlažovanie.
Keď už hovoríme o polievaní, je dobré spomenúť aj odtok. Rastlinám sa vždy bude najlepšie dariť v kvetináči s dierkami a podmiskou. V prípade, že sa voda bude dlhšie zdržiavať v zemine, dôjde k hnitiu spodných koreňov, ktoré nemusí byť pozorovateľné ani v priebehu niekoľkých týždňov.
Rastliny, ktoré pestujete v interiéri, by ste počas zimy mali polievať menej.
Polievanie v nesprávny čas
Foto: alexkich/Shutterstock.com
Otázka správneho načasovania polievania je dôležitá najmä pri vonkajších rastlinách. Tie by sa mali polievať buď pri svitaní alebo západe slnka. Vysvetlenie je jednoduché – v čase, keď slnko svieti a hreje najintenzívnejšie, voda nestihne preniknúť do hĺbky zeme. Voda na listoch tiež pôsobí ako lupa a pri kontakte so slnečnými lúčmi ich môže spáliť.
Kontrola vlhkosti pôdy
To, že pôda vyzerá sucho, neobstojí ako dôvod na poliatie. Zvlášť v lete totiž môže dôjsť k rýchlemu vyschnutiu jej vrchnej časti, zatiaľ čo tá spodná ostáva vlhká. Je preto potrebné pred každým polievaním hĺbkovo skontrolovať vlhkosť pôdy.
Pri izbovkách stačí zapichnúť prst aspoň do trojcentimetrovej hĺbky. Pri vonkajších rastlinách si na tento účel môžete vyčleniť drevenú palicu, s ktorou postupujte rovnako. Ak na nej po vytiahnutí ostanú kúsky pôdy, znamená to, že pri koreňoch je stále dostatok vody. Ak bude palica suchá a čistá, nastal čas polievania.
Ako na polievanie rastlín v kvetináčoch
Zemina v kvetináčoch má na polievanie iné nároky ako tá v záhrade. Spravidla platí, že čím menší je kvetináč, tým častejšie treba rastlinu polievať.
Ak sa vám počas dovolenky alebo dlhšieho pobytu mimo domácnosti nemá kto postarať o rastliny, spoľahnite sa na samozavlažovacie tyčinky a kvetináče.
Zázrak menom zalievacia tyč
Foto: franconiaphoto/Shutterstock.com
Pri polievaní rastlín v kvetináčoch a skleníkoch by ste nemali zabúdať na zalievaciu tyč. Vďaka nej pri polievaní dosiahnete aj na vzdialené či vyvýšené rastliny, teda napríklad tie v závesných kvetináčoch. Zalievacia tyč vám tiež ušetrí vodu.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?