Pomoc maďarským dlžníkom nesmie ohroziť bankový systém
- 8:50 23.09.2013
- BUDAPEŠŤ
Snahy Budapešti o zníženie záťaže, ktorú pre maďarské rodiny tvoria úvery v cudzích menách, nemôže ohroziť funkčnosť bankového sektora v krajine.
Stotisíce obyvateľov Maďarska bojujú s problémami pri splácaní úverov vo švajčiarskych frankoch (CHF), ktoré boli pred začiatkom krízy v roku 2008 obľúbenou nízkoúrokovou voľbou pre hypotéky, splátky ktorých ale dramaticky narástli kvôli poklesu hodnoty maďarského forintu (HUF).
Vláda od bánk chce, aby úvery konvertovali z CHF na HUF, "žiaden člen vlády ale nepovedal, že by (táto konverzia) mala prebehnúť naraz", povedal Varga v rozhovore, ktorý na svojej internetovej stránke zverejnila maďarská televízia ATV.
Potvrdil však vládne ultimátum, že ak banky do 1. novembra neprídu s návrhom riešenia problému, potrebné kroky urobí Budapešť.
Maďarské banky, ktoré sú prevažne v zahraničných rukách, sa obávajú, že návrh plánu na pomoc dlžníkom by mohol v konečnom dôsledku viesť k rýchlej konverzii viac než 10 mld. CHF. To by finančným domom spôsobilo vysoké straty a ďalej podkopalo maďarskú menu, povedal šéf maďarskej bankovej asociácie Mihály Patai. Medzi banky, ktoré by nútená konverzia zasiahla najťažšie, by patrili rakúske finančné domy Erste a Reiffeisen, nemecká Bayerische Landesbank alebo talianska Intesa Sanpaolo.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.