Vedľajšie účinky vakcíny proti COVID-19: Ľudia s týmito problémami ich majú častejšie

Ľudia s týmito zdravotnými komplikáciami majú silnejšie reakcie na vakcínu proti COVID-19.
Ako pri všetkých vakcináciách, aj pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19 môže dochádzať k nežiadúcim účinkom po podaní vakcíny. Vážne reakcie postihujú malý počet ľudí a väčšina ľudí pociťuje len príznaky podobné miernemu priebehu infekcie. Prečo sa však u niektorých ľudí vyskytujú vedľajšie účinky vakcíny, zatiaľ čo u iných nie?
Očkovanie je spôsob stimulácie imunitnej odpovede na ochranu ľudí pred infekciami. Vakcíny proti COVID-19 vyvolávajú reakcie, ktoré sú neškodné, pretože vakcína neobsahuje časť vírusu, ktorá je nebezpečná.
Táto odpoveď pripravuje biele krvinky tela a umožňuje im tak v budúcnosti efektívnejšie pôsobiť proti koronavírusu. Rôzne typy vakcín fungujú rôznymi spôsobmi, aby poskytli ochranu, ale pri všetkých druhoch vakcín zostáva telu zásoba „pamäťových“ buniek, ktoré budú vedieť, ako s týmto vírusom bojovať. V dôsledku tohto procesu malá časť ľudí zažije reakciu na vakcínu COVID-19.
Náš imunitný systém určuje našu reakciu na infekciu aj na očkovanie. Ako uviedol konzultant britskej zdravotníckej agentúry NHS Sreedhar Krišna pre Metro Online, niektorí ľudia majú hypersenzitívny imunitný systém. Takýto imunitný systém môže aj pri najmenšej hrozbe reagovať nadmerne. Môžu ho mať ľudia s astmou, ekzémami alebo sennou nádchou.
Odhaduje sa, že u jedného zo štyroch ľudí sa vyskytnú mierne vedľajšie príznaky po očkovaní. Toto sú sú najbežnejšie typy reakcií na vakcínu proti COVID-19:
- Boľavé rameno
- Bolesť hlavy
- Únava
- Zimnica
- Mierne príznaky podobné chrípke
Tieto príznaky sa často vyskytujú aj u ľudí po očkovaní proti chrípke alebo iným typom chorôb. Väčšina účinkov vyvrcholí do 24 hodín po očkovaní a zvyčajne trvá jeden až dva dni.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.