Zistite svoj spánkový typ podľa Ajurvédy a zbavte sa prebdených nocí
Ajurvéda rozdeľuje spánok na šesť základných druhov a učí nás, ako medzi nimi rozlišovať a dosiahnuť ideálnu rovnováhu. Spoznajte tajomstvo Orientu pre zdravý spánok.
Pod pojmom Ajurvéda sa skrýva systém tradičného orientálneho liečiteľstva, ktorý sa praktizuje aj v iných častiach sveta. Tento systém chápe spánok ako základný životný inštinkt, ktorý je nevyhnutný pre každé živé stvorenie.
Spánok má v Ajurvéde mimoriadne dôležité postavenie, pretože tvorí jeden z troch pilierov dobrého zdravia. Správna rovnováha medzi spánkom (nidra), jedlom (ahara) a pohlavným pudom (brahmacarya) je kľúčová pre život prežitý bez chorôb.
Spánkové typy
Spánok a ďalšie telesné potreby sú podľa Ajurvédy regulované tromi konštitučnými typmi, alebo doshami. Sú to:
- vata (vietor)
- pitta (oheň)
- kapha (voda a zem)
Spánku vládne kapha, ktorá telu dodáva pocit ťažkosti a únavy.
Staroveký sanskritský text Charaka Samhita hovorí o šiestich typoch spánku. K spánku dochádza kvôli jednej z týchto príčin:
- prirodzený spánok bez vonkajšej nerovnováhy
- depresia
- nadmerná kapha spôsobená jedením niektorých potravín, ako čokoláda, syr alebo vyprážané jedlá
- vyčerpanie tela a ducha po namáhavej fyzickej práci
- chronické ochorenie
- vnútorná nerovnováha alebo vnútorné poškodenie
Ajurvédske hodiny
Prirodzený spánok prebieha podľa Ajurvédskych hodín, ktoré určujú vhodný čas zaspávania, dĺžku spánku a ideálny čas prebúdzania. Deň sa delí na 6 zón po 4 hodiny. Každej zóne dominuje jedna dosha:
Čas | Prevládajúca dosha |
6:00-10:00 | kapha |
10:00-14:00 | pitta |
14:00-18:00 | vata |
18:00-22:00 | kapha |
22:00-2:00 | pitta |
2:00-6:00 | vata |
Ajurvéda odporúča zaspávať pred desiatou večer a vstávať ešte pred svitaním. Pred desiatou večer kapha vyvoláva telesný pocit únavy.
Je tiež dôležité dodržať aspoň dvojhodinovú časovú medzeru medzi večerou a spánkom. Ideálny čas na večeru je 7 hodín večer, ale ak jete neskôr, nemalo by ísť o ťažké jedlo. Snažte sa vždy zaspávať až po dvoch hodinách od večere.
Čo znamenajú jednotlivé doshy
Kvalitný spánok nezáleží len od toho, čo robíme počas noci, ale aj od toho, ako sa správame počas dňa. To by sa malo meniť v závislosti od prevládajúcej doshy.
-
Vata
Nadbytok vaty znamená prevahu vetra, čo sa prejavuje ľahkosťou, pohybom a ráznosťou. Ak u vás prevláda energická vata, pri stravovaní by ste mali uprednostniť jedlá, ktoré zvyšujú podiel utlmujúcej kaphy. Hovoríme najmä o ťažkých a posilňujúcich jedlách:
- mlieko a mliečne výrobky
- kokosové mlieko
- polievky a vývary
- avokádo
- maslo a ghee
- ryžová kaša
Ľudia, u ktorých prevláda vata, sa môžu stretnúť s ťažkosťami so spaním. Vatu povzbudzuje nadmerná aktivita. Pred spaním preto uprednostnite upokojujúcu masáž nôh a hlavy s použitím olejov. Vyvarujte sa pozeraniu televízie a používaniu mobilu a iných elektronických zariadení. Večer pred spaním necvičte.
Spánku pomáha dobre vyvetraná zatemnená miestnosť, ktorú môžete rozvoňať eukalyptovou, harmančekovou, levanduľovou alebo pomarančovou sviečkou.
-
Pitta
Ľudia s prebytkom tejto doshy ťažko zaspávajú, ak pociťujú stres z práce alebo jedia priveľa kyslých jedál. Ich organizmu prospieva čerstvé ovocie a sýtejšia večera, bez ktorej sa môžu v noci prebudiť hladní. Ak pred spaním stále cítite hlad, doprajte si pohár mlieka alebo malé občerstvenie.
Vďaka nadbytku pitty môžu ľudia zaspávať aj neskôr, a to do jedenástej. Pre lepší spánok sa opäť odporúča masáž chodidiel s použitím teplého oleja. Pri masáži hlavy môžete použiť aj chladiaci olej. Spánku prospieva chladná vyvetraná izba. Pred spaním ešte môžete vypiť teplé mlieko s ghee.
-
Kapha
Stravovanie u ľudí s prebytkom kaphy by malo zahŕňať osviežujúce ale teplé jedlá, ako je zeleninová polievka či horká zelenina. Na večeru by ste nemali jesť nič sladké.
Tráveniu pomáha krátka nenáročná prechádzka po večeri. Každý týždeň by ste sa mali venovať dynamickému cvičeniu a do svojej rutiny by ste mali začleniť suchú masáž a masáž pomocou kefy.
Ľudia s touto konštitúciou patria k najlepším spáčom, so spánkom teda nemávajú problémy. Mali by vstávať skôr a v pravidelnom čase. Pri spánku pomáhajú zahrievajúce vône, ako je eukalyptus, rozmarín a zázvor.
Spánková nerovnováha a ako ju liečiť
Nerovnováha medzi doshami je v Ajurvéde jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia zle spávajú. Problémy so spánkom môžu okrem toho počas dňa vyvolať bolesti hlavy a migrénu. Tieto ťažkosti sa dajú najčastejšie pričítať nadmernej vate alebo pitte, ktorých hladina v tele rastie kvôli:
- jedeniu veľkého množstva suchých a chrumkavých jedál, ako je šalát
- jedeniu veľkého množstva studených jedál, ako je zmrzlina
- ponocovaniu
- pracovnému stresu
Pri ajurvéskej liečbe spánkových porúch pomáha pravidelné cvičenie jogy a pránajámy, alebo hlbokého dýchania. Orient tiež velebí účinky koreňa ženšenu a muškátového oriešku. Prášok z týchto prísad sa pred spaním mieša do teplého mlieka a takto sa vypije.
Ajurvéda ďalej neodporúča spánok počas dňa ani zdriemnutie.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.