4 zmeny správania, ktoré signalizujú nástup Alzheimerovej choroby
Príznaky demencie zahŕňajú zmeny správania, ku ktorým dochádza postupne v priebehu až niekoľkých rokov. Ich rýchle spozorovanie môže pomôcť pri liečbe.
Na Alzheimerovu chorobu v súčasnosti neexistuje liek, ale jej včasná diagnostika pomáha s lepším zvládnutím situácie.
Alzheimerova choroba o sebe dáva vedieť aj zmenou povahy a správania. Častým príznakom je napríklad neustála podráždenosť. U pacientov na začiatku ochorenia tiež možno badať rýchlejší krok a vracanie sa z miesta na miesto na relatívne malom priestranstve.
K problémom s podráždenosťou patrí aj nespavosť. Pacientom sa v noci nedarí zaspať a často sa budia zo spánku. Neraz sa môžeme stretnúť aj s verbálnou a fyzickou agresivitou. Pacienti neberú ohľad ani na blízkych a správajú sa k nim útočne.
K ďalším príznakom Alzheimerovej choroby patrí strata pamäte, slabý úsudok a letargia. Ochorenie často prezrádza aj to, že pacient ukladá predmety v domácnosti na zvláštne miesta. Ovládač od televízora sa tak môže ocitnúť v rúre a kľúče od auta napríklad v chladničke.
Pacienti s Alzheimerovou chorobou si tiež môžu všimnúť zmeny nálady. Častý je pocit smútku, hnevu či obavy. Nezriedka sa dostavuje aj apatické správanie sprevádzané nedôverou a obviňovaním ostatných.
Zmeny mozgu pri Alzheimerovej chorobe
V súčasnosti sa za spúšťač ochorenia považujú bielkoviny, ktoré sa abnormálne hromadia v mozgu a jeho okolí. Hovoríme o takzvaných amyloidoch a tau proteínoch. U pacientov je tiež pozorovateľný úbytok neurotransmiterov v mozgu.
Medzi rizikové faktory Alzheimerovej choroby patrí v prvom rade vek. Jej riziko sa po 65-ke zdvojnásobuje každých päť rokov. Pri vzniku ochorenia hrá rolu aj genetika a v súčasnosti nie je jasné, či jedným z rizikových faktorov sú úrazy hlavy.
K riziku Alzheimerovej choroby prispieva aj nevhodný životný štýl a tieto faktory:
- fajčenie
- obezita
- cukrovka
- vysoký krvný tlak
- vysoká hladina cholesterolu v krvi
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.