Mafiánsky bos Juraj Ondrejčák alias Piťo si odpyká 23-ročný trest
Rozhodnutie je právoplatné a nie je možné sa voči nemu odvolať.
Bos bratislavskej skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák alias Piťo si odpyká 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Ľuboslava Velka, objednávku vraždy Jána Takáča a ďalšie trestné činy. Rozhodol tak Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, ktorý schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel obvinený s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).
Trest si Piťo odpyká v ústave so stredným stupňom stráženia. Spoluobvinený Matej Šalaga alias Gaťa si odpyká trest 13,4 roka odňatia slobody, a to v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Obaja čelili obvineniam z desiatich skutkov, a to vrážd, účasti na vraždách, nedovoleného ozbrojovania, členstva v zločineckej skupine, hrubého nátlaku a iných. Senát predsedu Ivana Matela rozhodoval o navrhovanej dohode o vine a treste približne tri hodiny. Obaja musia zaplatiť vysoké státisícové sumy ako odškodné pozostalým.
Prokurátor ÚŠP Peter Kysel navrhoval, aby ŠTS v Pezinku odsúdil Piťa na 23-ročný trest odňatia slobody, keď sa na tom dohodol v decembri 2020. Oboch obvinených na súd v utorok eskortovali. K skutkom sa pre médiá nevyjadrovali.
„Týmto spôsobom je právoplatne odsúdený Ondrejčák na 23 rokov odňatia slobody so zaradením do stredného stupňa stráženia. Plus sú mu ukladané iné ďalšie tresty s tým súvisiace. Bolo zrušené predchádzajúce odsúdenie, pretože bol ukladaný tzv. súhrnný trest a trest sa mu vlastne sprísnil týmto spôsobom. U Šalagu došlo k potvrdeniu predchádzajúceho trestu, to znamená upusteného od uloženia súhrnného trestu vzhľadom na jeho spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ zareagoval pre médiá Kysel.
Ako vysvetlil Kysel, rovnako tak pri Ondrejčákovi bola vyhodnotená spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní. "Svojimi výpoveďami sa priznal k spáchaniu trestných činov, ktoré sa mu kládli za vinu, nepopieral ani svoje vedúce postavenie v rámci zločineckej skupiny pri nariadení alebo organizovaní týchto trestných činov,“ zdôraznil prokurátor.
Návrh dohody podal na ŠTS prokurátor v decembri 2020. Dotýkala sa okrem vraždy bosa Takáča aj ďalších troch vrážd. Išlo o vraždu bosa albánskej enklávy košického podsvetia Fadila Pasjaču a účastníka vraždy Pasjaču Ľuboslava Velka rovnako z roku 2000, ako aj člena skupiny takáčovcov z roku 2004.
Vyšetrovanie v týchto prípadoch ukončili v júni 2020. Z objednania vraždy Takáča v marci 2017 obvinili Ondrejčáka, ktorý si doteraz odpykával 16-ročný trest odňatia slobody. Spolu s ním polícia vtedy obvinila jeho podriadených zo skupiny, ktorá operovala z bratislavského Lamača. Pôvodne bolo trestné stíhanie vo veci vraždy Takáča v roku 2007 prerušené. Vo februári 2017 sa začalo nanovo.
Počas hokejového zápasu zomrel na zimnom štadióne v Senici fanúšik
Počas sobotného hokejového zápasu zomrel na zimnom štadióne v Senici 81-ročný muž.
SaS: Odchod Ľubomíra Soláka odhaľuje hlboký rozklad polície na Slovensku
Opozičná strana SaS považuje odchod policajného prezidenta Ľubomíra Soláka za potvrdenie rozkladu polície na Slovensku.
KDH: Nielen policajný prezident Solák, ale i minister Šutaj Eštok by mal skončiť
Koniec prezidenta Policajného zboru (PZ) Ľubomíra Soláka je na mieste, pretože nedokázal kompetentne a odborne viesť policajný zbor.
Mikulec vyzýva ministra Šutaja Eštoka na odstúpenie po tragédii v Spišskej Starej Vsi
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok by mal podľa bývalého ministra vnútra a poslanca Národnej rady SR Romana Mikulca prijať politickú zodpovednosť a okamžite odstúpiť z funkcie.
Remišová kritizuje Ministerstvo kultúry SR za predraženú strážnu službu
Ministerstvo kultúry SR malo ukončiť platnú zmluvu na strážnu službu a nahradiť ju novou, s horšími podmienkami.