Avokádo môže byť kľúčom k liečbe leukémie

Nové zistenia o avokáde predstavujú nádej v liečbe leukémie.
O avokáde je známe, že je plné živín a zdravých tukov, no podľa novej štúdie tam jeho potenciál nekončí. Vedci z Univerzity v Guelphe objavili v avokáde zlúčeninu, ktorá by podľa nich mohla predstavovať nové možnosti v účinnejšej liečbe leukémie.
Konkrétne sa zdá, že táto zlúčenina dokáže zacieliť a napadnúť enzým, ktorý môže byť kritický pre rast rakovinových buniek. Tieto závery boli publikované v akademickom žurnále Blood.
Vedci zamerali svoju pozornosť na akútnu myeloidnú leukémiu (AML), ktorá je podľa lekárov najnebezpečnejším typom rakoviny krvi. AML je väčšinou diagnostikovaná ľuďom nad 65 rokov a iba asi 10 percent prežije päť rokov po diagnostikovaní.
Dôležité je, že v leukemických bunkách sa nachádza veľké množstvo enzýmu nazývaného VLCAD, ktorý pomáha pri metabolických procesoch. "Bunka sa spolieha na túto cestu prežitia," uvádza spoluautor štúdie Paul Spagnuolo. "Je to prvýkrát, čo bol VLCAD identifikovaný ako cieľ pri akejkoľvek rakovine."
Superpotravina na liečbu rakoviny
Spagnuolo a jeho tím testovali rôzne liečivé zlúčeniny v potravinách v snahe nájsť akúkoľvek látku schopnú bojovať proti VLCAD. Nakoniec ju našli v avokáde.
Predtým sa jeho laboratórium zaoberalo avokatínom B, tukovou molekulou nachádzajúcou výhradne v avokáde, na potenciálne použitie pri prevencii cukrovky a liečbe obezity. Teraz chcú vidieť, ako sa osvedčí u pacientov s leukémiou.
„VLCAD môže byť dobrým markerom na identifikáciu pacientov vhodných pre tento typ terapie. Môže to byť aj marker na meranie aktivity lieku,“ uviedol Spagnuolo. "To pripravuje pôdu pre prípadné použitie tejto molekuly v klinických skúškach na ľuďoch. Snahou bolo nájsť menej toxické lieky, ktoré sa dajú použiť.“
V súčasnosti asi polovica všetkých starších pacientov s AML končí v paliatívnej starostlivosti. Iní sa rozhodnú pre chemoterapiu, ale tá pri AML často napácha viac škody ako úžitku.
Spagnuolo v súvislosti s predchádzajúcou prácou s použitím avokatínu B pri cukrovke uviedol: "Dokončili sme štúdiu na ľuďoch s týmto orálnym doplnkom a dokázali sme, že značné množstvá sú pomerne dobre tolerované."

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.