Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci
U mladých dospelých s miernym priebehom COVID-19 sa môžu neskôr prejaviť srdcové problémy.
Aj keď drvivá väčšina pacientov s COVID-19 neskončí v nemocnici, nová štúdia uvádza, že aj mierne infekcie môžu mať vážne zdravotné následky. Vedci z Appalachian State University tvrdia, že mladí dospelí môžu po COVID-19 pravdepodobne čeliť dlhodobému poškodeniu zdravia srdca.
Štúdia publikovaná v akademickom žurnále Experimental Physiology odhalila, že u mladších pacientov s COVID-19, ktorí nepotrebovali hospitalizáciu, sa stále prejavovala vyššia úroveň tuhosti tepien. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo znamenať, že aj zdraví mladí ľudia môžu mať vyššie riziko srdcových komplikácií po pandémii. K podobným záverom dospela štúdia asymptomatických detí, ktoré po prekonaní COVID-19 vykazovali príznaky poškodenia ciev.
Zatiaľ čo COVID-19 ovplyvňuje hlavne dýchací systém, predchádzajúce štúdie zistili, že vírus môže tiež zmeniť funkciu krvných ciev. U mladších dospelých sa tieto zmeny zvyčajne prejavia asi tri až štyri týždne po infekcii. U starších pacientov a ľudí s “dlhým covidom” sú tieto zmeny stále prítomné aj mesiace po chorobe.
COVID-19 spôsobuje rozsiahle poškodenie tepien
Tím vedcov má podozrenie, že vírus môže mať škodlivý vplyv na tepny v ľudskom tele. To zahŕňa poškodenie krčnej tepny, ktorá dodáva krv do mozgu. Ide o podobné príznaky ako pri iných bakteriálnych a vírusových infekciách, ako sú reumatická horúčka, Kawasakiho choroba, zápal pľúc, infekcia H. Pylori a lupus. Pri všetkých týchto ochoreniach môže stuhnutie tepien trvať dlho po zotavení pacienta.
Vedci skúmali skupinu mladých dospelých tri až štyri týždne po pozitívnom teste na COVID-19. Pomocou ultrazvukového vyšetrenia krčnej tepny sledovali každého pacienta po dobu 10 až 15 úderov srdca. Na porovnanie autori štúdie použili ako kontrolnú skupinu skeny od zdravých dospelých pred pandémiou.
Tím teraz týchto pacientov šesť mesiacov po infekcii sleduje, či alebo kedy sa na ich tepnách začne prejavovať zlepšenie. Autori štúdie poznamenávajú, že konečné výsledky budú zaujímavé, najmä ak potvrdia, že obnova zdravia srdca po infekcii COVID-19 zaostáva.
"Tieto zistenia naznačujú potenciálny dlhodobý vplyv COVID-19 na mladých, relatívne zdravých dospelých, ktorí si môžu myslieť, že ich vírus neovplyvňuje," uviedol hlavný autor štúdie Steve Ratchford v tlačovej správe.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.