Nadmerné potenie? Neopakujte v sprche túto chybu!

Ak sa potíte aj vtedy, keď ostatní vyťahujú zo šatníka zimné vetrovky, pouvažujte nad tým, či k tomu náhodou sami neprispievate. Tvorbe potu neraz pomáhajú aj zvyky v kúpeľni.
Patríte k tým, ktorí si bez ohľadu na počasie z čela neustále zotierajú pot? Potom zrejme strávite v sprche viac času ako ostatní. V tomto prípade ale platí, že to, čo sa na prvý pohľad zdá ako logické, nemusí byť prospešné.
Nadmerné sprchovanie vo všeobecnosti vedie k podráždeniu pokožky a vyšším výdavkom za vodu. O míňaní prírodných zdrojov ani nehovoríme. Ak aj ste ochotní akceptovať tieto nedostatky, rozhodne vám odporúčame častejšie sa oplachovať ako sprchovať pomocou mydla alebo gélu. Dôvodov je hneď niekoľko.
Oplachovanie verzus sprchovanie
Zatiaľ čo sprchovanie môžeme chápať aj ako relaxačnú činnosť, pri ktorej si pod prúdom horúcej vody uvoľňujeme svaly aj napätie, oplachovanie je čisto pragmatický zvyk, ktorý z tela odstraňuje nahromadené baktérie.
V sprche môžeme stráviť aj pol hodinu, ale oplachovanie by malo byť krátke a účelné. Telo si môžete opláchnuť horúcou aj studenou vodou, no nemali by ste pritom prekročiť viac ako tri minúty.
Pri oplachovaní nepoužívame žiadne mydlá ani iné čistiace prostriedky, čo nám zaručuje, že ho v prípade potreby môžeme absolvovať aj niekoľkokrát za deň. Ak ale beriete ohľad na šetrenie financií a vody, nemali by ste sa oplachovať viac ako dvakrát za deň.
Oplachovanie na liečbu nadmerného potenia
Ako sme už spomenuli, oplachovanie má čisto pragmatické účely a neslúži na oddych, holenie alebo iné okrajové veci, ktoré v sprche robíme.
Pri oplachovaní by ste sa mali jednoducho umyť vodou, pričom mydlo vynechajte. Dámy s dlhšími vlasmi si môžu opláchnuť aj vlasy, no po šampóne treba siahnuť jedine vtedy, keď sú extrémne znečistené (napríklad z piesku na pláži).
Oplachovanie treba chápať ako núdzovú pomoc pri nadmernom potení. Ak teda trávite celý deň doma a veľmi sa nenamáhate, raz za deň vám postačí obyčajná sprcha alebo pokojne vynechajte aj tú. Príliš časté sprchovanie dokonca preukázateľne poškodzuje pokožku a ničí prospešné baktérie na nej. To isté platí pre používanie šampónu na vlasy.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.