Nadmerné potenie? Neopakujte v sprche túto chybu!
Ak sa potíte aj vtedy, keď ostatní vyťahujú zo šatníka zimné vetrovky, pouvažujte nad tým, či k tomu náhodou sami neprispievate. Tvorbe potu neraz pomáhajú aj zvyky v kúpeľni.
Patríte k tým, ktorí si bez ohľadu na počasie z čela neustále zotierajú pot? Potom zrejme strávite v sprche viac času ako ostatní. V tomto prípade ale platí, že to, čo sa na prvý pohľad zdá ako logické, nemusí byť prospešné.
Nadmerné sprchovanie vo všeobecnosti vedie k podráždeniu pokožky a vyšším výdavkom za vodu. O míňaní prírodných zdrojov ani nehovoríme. Ak aj ste ochotní akceptovať tieto nedostatky, rozhodne vám odporúčame častejšie sa oplachovať ako sprchovať pomocou mydla alebo gélu. Dôvodov je hneď niekoľko.
Oplachovanie verzus sprchovanie
Zatiaľ čo sprchovanie môžeme chápať aj ako relaxačnú činnosť, pri ktorej si pod prúdom horúcej vody uvoľňujeme svaly aj napätie, oplachovanie je čisto pragmatický zvyk, ktorý z tela odstraňuje nahromadené baktérie.
V sprche môžeme stráviť aj pol hodinu, ale oplachovanie by malo byť krátke a účelné. Telo si môžete opláchnuť horúcou aj studenou vodou, no nemali by ste pritom prekročiť viac ako tri minúty.
Pri oplachovaní nepoužívame žiadne mydlá ani iné čistiace prostriedky, čo nám zaručuje, že ho v prípade potreby môžeme absolvovať aj niekoľkokrát za deň. Ak ale beriete ohľad na šetrenie financií a vody, nemali by ste sa oplachovať viac ako dvakrát za deň.
Oplachovanie na liečbu nadmerného potenia
Ako sme už spomenuli, oplachovanie má čisto pragmatické účely a neslúži na oddych, holenie alebo iné okrajové veci, ktoré v sprche robíme.
Pri oplachovaní by ste sa mali jednoducho umyť vodou, pričom mydlo vynechajte. Dámy s dlhšími vlasmi si môžu opláchnuť aj vlasy, no po šampóne treba siahnuť jedine vtedy, keď sú extrémne znečistené (napríklad z piesku na pláži).
Oplachovanie treba chápať ako núdzovú pomoc pri nadmernom potení. Ak teda trávite celý deň doma a veľmi sa nenamáhate, raz za deň vám postačí obyčajná sprcha alebo pokojne vynechajte aj tú. Príliš časté sprchovanie dokonca preukázateľne poškodzuje pokožku a ničí prospešné baktérie na nej. To isté platí pre používanie šampónu na vlasy.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.