10 každodenných návykov, ktoré oslabujú účinnosť dezodorantu
- 20:08 06.06.2021
- Bratislava

Ste si istí, že poznáte rozdiel medzi antiperspirantom a dezodorantom? Správna odpoveď je totiž kľúč k dokonalej efektivite oboch prostriedkov.
Sprchu nevynecháte ani jeden deň a vždy ráno pred odchodom z domu si nanášate dezodorant, ale aj tak sa nedokážete vyhnúť pachu a potu. Neviete prísť na to, kde je problém? Častou príčinou málo funkčných prostriedkov osobnej hygieny je ich nesprávne používanie.
Ak sa chcete po celý deň cítiť sviežo a voňavo, vyhnite sa týmto častým chybám pri používaní dezodorantu.
1. Mýlime si ho s antiperspirantom
Hlavný rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom je v ich funkcii, čo nám napovedá, že ich zamieňanie je hlavným kameňom úrazu pri používaní.
Dezodorant sa považuje za kozmetický doplnok, ktorý slúži na elimináciu alebo zamaskovanie nepríjemného pachu. Skôr ako k antiperspirantu ho preto môžeme prirovnať k voňavke. Väčšina dezodorantov sa vyrába na báze alkoholu a po nanesení spôsobujú kyslosť pokožky. Tá tak prestáva byť atraktívna pre baktérie, ktoré spôsobujú pach.
Na rozdiel od dezodorantov hlavnou úlohou antiperspirantov je zabrániť poteniu. Antiperspiranty často obsahujú kontroverzné hliníkové soli, ktoré slúžia na dočasné zablokovanie potných žliaz. S pachom ale nič nenarobia.
2. Nanášame si to, čo nepotrebujeme
Antiperspirant alebo dezodorant? Rozhodovanie medzi týmito dvoma záleží od toho, čo budete počas dňa robiť. Ak napríklad pracujete v kancelárii a po príchode domov necvičíte, pokojne siahnite po dezodorante. Jeho účinky vydržia asi 8 hodín. Ak sa počas dňa fyzicky namáhate, pravdepodobne uprednostníte antiperspirant, ktorý vydrží o niečo dlhšie – zvyčajne 24 až 72 hodín.
Antiperspiranty sú navrhnuté tak, aby ich ocenili najmä ľudia náchylní na nadmernú tvorbu potu, ľudia vystavení silnému emocionálnemu tlaku (napríklad stres) a vysokým teplotám a športovci. Ak máte citlivú pokožku a pri nanášaní dezodorantu alebo antiperspirantu si zakaždým podráždite podpazušie, používajte ich len sporadicky.
3. Nanášame si ho priveľa
Množstvo dezodorantu, ktoré si pri každom použití treba naniesť, sa líši v závislosti od značky a druhu. Pri sprejovaní aerosólov by ste nádobu mali držať aspoň 15 centimetrov od pokožky a spreju by ste mali minúť len toľko, aby sa okolo vás nevytvoril biely opar. Vo väčšine prípadov platí, že dvojsekundové sprejovanie každej pazuchy je celkom postačujúce.
Ak používate roll-on, naneste ho rovnomerne krátkym rolovaním v podpazuší. Tuhý dezodorant by ste si mali natrieť najviac 2-3 ťahmi.
4. Nepremýšľame nad citlivosťou pokožky
Ak sa neviete zbaviť vyrážky v podpazuší, na vine môže byť alergia na dezodorant. V takomto prípade by ste ho mali okamžite vysadiť a poobzerať sa po alternatíve navrhnutej špeciálne pre citlivú pokožku. Ideálny je prípravok bez obsahu hliníkových solí, parfumov, vôní a farbív.
Alergiu môžu vyvolať aj konzervanty v kozmetických výrobkoch. Hovoríme napríklad o parabénoch, ktoré sa síce už často nepoužívajú, ale niektoré dezodoranty stále môžu obsahovať stopové prvky.
5. Nanášame ho hneď po sprchovaní alebo epilovaní
Predtým, ako na čerstvo oholené alebo epilované podpazušie nanesiete akýkoľvek produkt, počkajte aspoň niekoľko minút. Pokožka je po holení stále podráždená a môžu sa na nej tvoriť drobné ranky, ktoré je potrebné nechať zahojiť. Je preto nevhodné ju ďalej dráždiť dezodorantom.
6. Používame rovnaký produkt pri rôznych činnostiach
Počas náročnej fyzickej aktivity, ako je cvičenie alebo rýchla prechádzka, telo produkuje množstvo potu. Preto nám pri týchto príležitostiach nemusí stačiť obyčajný dezodorant. Ak netúžite po účinnejšom antiperspirante, siahnite aspoň po druhoch dezodorantu navrhnutých pre takéto príležitosti.
7. V horúcom počasí nosíme syntetiku
Tesné oblečenie, ktoré sa trie o pokožku v oblasti podpazušia, môžeme v horúcich dňoch zaškvrniť potom. Takéto odevy okrem toho spôsobujú nadmerné potenie. V horúcom počasí by sme preto mali uprednostniť voľnejšie odevy z bavlny, ľanu a iných vzdušných látok, ktoré nás ochránia pred potom aj pachom
8. Zabúdame na hydratáciu
Voda nie je jediný zdroj hydratácie. Telo sa zavlažuje aj prostredníctvom potravín, ktoré denne prijímame. K najlepším zdrojom hydratácie patria rôzne druhy ovocia a zeleniny, a to najmä dyňa, jahody, melón, pomaranče, uhorky a šalát. Vďaka dostatočnej hydratácii sa telo dokáže ochladiť aj v horúcom počasí a zabráni tak nadmernej tvorbe potu.
9. Nosíme rovnaké oblečenie viac ako raz
Na oblečení sa zachytávajú všetky pachy, ktoré telo počas dňa vyprodukuje. To znamená, že oblečenie nie je potrebné prať po každom nosení, ak nie ste príliš náchylní na nadmerné alebo časté potenie, no v opačnom prípade to treba zvážiť.
10. Nosíme dezodorant aj keď to nie je nutné
Veľkú rolu pri potení a tvorbe pachu hrá aj genetika. Niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu k viac zapáchajúcemu potu ako iní, a tak musia nad voňavou kozmetikou premýšľať častejšie. Štúdia zverejnená v časopise Journal of Investigative Dermatology tvrdí, že ľudia s génom ABCC11 majú šťastie, že ich pot vôbec nesmrdí. Mnohí z nich napriek tomu nosia dezodorant, hoci to nie je potrebné. Žiaľ, prítomnosť génu môže potvrdiť len genetický test.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.