Homeopatikum dostalo muža na pohotovosť
- 21:00 09.06.2021
- Berlín
Homeopatiká, ktoré slúžia ako alternatíva k zaužívanej západnej medicíne, by mali byť bezpečné aj pri vyšších dávkach. Pri mužovi z Nemecka môžeme hovoriť o šťastí v nešťastí.
Homeopatiu pred viac ako 200 rokmi vynašiel nemecký lekár Christian Friedrich Samuel Hahnemann. Hahnemann je okrem toho známy aj tým, že sa venoval štúdiu a praktikovaniu mágie v rámci slobodomurárskej lóže v strednom Rumunsku. Tento fakt tiež mnohé vysvetľuje.
Filozofia homeopatia spočíva v tom, že chorí pacienti by sa mali liečiť len liekmi, ktoré by spôsobili podobné príznaky ochorenia u zdravých ľudí. Keďže sa ale právom môžeme nazdávať, že to, z čoho by zdravý človek ochorel, by toho chorého mohlo až zabiť, homeopatia sa okrem toho spolieha na „zákon minimálnej dávky“, ktorý pacientov ochráni pred smrteľnými účinkami liečiv.
V praxi to znamená, že „aktívna“ látka sa vloží do vody, v ktorej sa niekoľkokrát rozpúšťa, až kým prakticky nezískate čistú vodu. Podľa homeopatikov si takýto roztok „pamätá“ zloženie aktívnej látky a vďaka opakovanému rozpúšťaniu získava liečivú silu. Tieto tvrdenia sa pritom len minimálne opierajú o vedecké poznatky modernej fyziky, chémie, biochémie a biológie.
Teoretické „predávkovanie“ takýmto homeopatickým liečivom by potom malo spôsobiť jedine nadmernú hydratáciu organizmu. Žiaľ, v prípade Nemca, ktorý kvôli homeopatiku skončil na pohotovosti, všetko dopadlo inak.
Publikácia vo vedeckom časopise Clinical Toxicology hovorí o prípade 53-ročného muža, ktorý netrpel žiadnym chronickým ochorením a neužíval žiadne konvenčné lieky. Jedného dňa sa v nemocnici sťažoval na zmätenie, úzkosť, ťažkosti pri rozprávaní a neschopnosť ovládať svalové ústrojenstvo.
Všetky príznaky chorého Nemca sa prejavili po tom, ako užil homeopatický liek s obsahom bylinky Atropa Belladonna. Slovákom môže byť táto rastlina známa pod označením ľuľkovec zlomocný. Už odmala sa pritom učíme, že od neho treba dať ruky preč.
Konzumácia ľuľkovca môže spôsobiť problémy so zrakom, ťažkosti s koordináciou pohybu, halucinácie, záchvaty a ďalšie nepríjemnosti. Ako homeopatikum sa ľuľkovec predáva v roztoku v pomere jedna časť rastliny na desaťtisíc častí vody, čo by po požití nemalo mať až takéto následky. V čom bol teda problém?
Skutočnú príčinu intoxikácie preukázali až krvné testy. Podľa nich pacient prijal až 600-násobnú dávku jedovatého atropínu. Nadmerné množstvo tohto toxínu sa ocitlo v homeopatickej vodičke kvôli chybe pri výrobe.
Nemec mal šťastie v nešťastí, pretože sa po niekoľkých dňoch v nemocnici nakoniec celkom zotavil. Účinky ľuľkovca sú síce krajne nepríjemné, ale len zriedka spôsobujú smrť.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.