• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 2.12.2024Meniny má Bibiána
Bratislava

Pupočníková krv môže pomôcť aj pri COVID-19

  • 19:35 27.06.2021
  • Jakarta
Pupočníková krv môže pomôcť aj pri COVID-19

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi zdvojnásobujú šance na prežitie u pacientov s COVID-19.

Aj keď je ich použitie niekedy kontroverzné, vedci kmeňové bunky často považujú za potenciálny zázračný liek na mnohé ochorenia. Nová klinická štúdia teraz zistila, že kmeňové bunky z pupočníkovej krvi dieťaťa môžu znížiť riziko úmrtia na COVID-19.

Vedci v Indonézii tvrdia, že liečba odvodená od nezmenených verzií týchto kmeňových buniek významne zlepšuje mieru prežitia u pacientov s koronavírusom, ktorí už sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Štúdia publikovaná v akademickom žurnále STEM CELLS Translational Medicine odhalila, že liečba viac ako zdvojnásobila mieru prežitia u pacientov s COVID-19, ktorí potrebovali intubáciu. U osôb s chronickými stavmi, ako je cukrovka, hypertenzia alebo ochorenie obličiek, sa zvýšila šanca na prežitie závažnej infekcie COVID-19 viac ako štvornásobne.

V štúdii bolo 40 dospelých pacientov pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu na jednotke intenzívnej starostlivosti. Boli im podané infúzie s kmeňovými bunkami pochádzajúcimi zo spojivového tkaniva ľudskej pupočnej šnúry. Polovica pacientov v kontrolnej skupine dostala infúzie, v ktorých neboli kmeňové bunky.

Výsledky ukazujú, že miera prežitia sa u pacientov liečených kmeňovými bunkami zvýšila 2,5-krát. U pacientov s už existujúcim zdravotným problémom, kvôli ktorým patrili medzi vysoko rizikové prípady, bola miera prežitia vyššia až 4,5-násobne. Vedci navyše tvrdia, že infúzie kmeňových buniek nespôsobovali žiadne život ohrozujúce komplikácie ani alergické reakcie.

Kmeňové bunky tlmia „cytokínovú búrku“

Autori štúdie poznamenávajú, že predchádzajúce štúdie zistili, že bunky z pupočníkovej krvi môžu pomôcť pacientom prežiť a rýchlejšie sa zotaviť z COVID-19. Nový výskum ich však ako prvý otestoval na pacientoch, ktorí už sú na umelej pľúcnej ventilácii v dôsledku pneumónie vyvolanej COVID-19. Štúdia taktiež nevyužíva žiadne geneticky manipulované kmeňové bunky, čo je podľa autorov štúdie zásadný rozdiel.

"Na rozdiel od iných štúdií naša štúdia používala kmeňové bunky získané prostredníctvom explantátov zo skutočného tkaniva pupočnej šnúry a nemanipulovali sme s nimi tak, aby sme vylúčili ACE2, bunkový proteín považovaný za vstupný bod pre COVID-19," uviedol Ismail Hadisoebroto Dilogo.

V priebehu pandémie vedci zistili, že jedným z hlavných faktorov akútnej respiračnej poruchy je takzvaná „cytokínová búrka“. Táto reakcia na COVID-19 spôsobuje, že ľudský imunitný systém zaplavuje telo zápalovými bielkovinami.

Nová nádej pre kriticky chorých pacientov s COVID-19

Veľa sa diskutovalo o tom, aká prospešná je intubácia pre pacientov s koronavírusmi. Niektoré štúdie dokonca tvrdili, že napojenie pacienta na ventiláciu počas pandémie je takmer rozsudok smrti. Stále však neexistuje žiadny liek na túto chorobu a autori štúdie tvrdia, že je dôležité nájsť liečbu, ktorá dokáže zachrániť najťažšie prípady.

„Aj keď sa naša štúdia zamerala na malý počet pacientov, myslíme si, že táto experimentálna liečba by mohla potenciálne viesť k účinnej liečbe pre pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti s COVID-19, ktorí nereagujú na konvenčnú podpornú liečbu,“ dodáva Dilogo.

Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje

21:06 30.11.2024Veda

WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní

20:03 17.11.2024Veda

Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia

7:01 17.11.2024Veda

Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva

20:01 16.11.2024Veda

Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť

7:24 04.11.2024Veda

Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.