8 pravidiel, ktoré musíte dodržať pri aplikovaní krému na opaľovanie
- 20:03 26.06.2021
- Bratislava
Krém na opaľovanie neslúži na ochranu pred melanómom a popáleninami len v lete. Väčšina z nás si ho navyše nevie naniesť správne.
Ochranu pred slnkom potrebujete každý deň, ktorý trávite vonku. To znamená, že krém na opaľovanie by mal byť celoročná, a nie len letná záležitosť. Slnko totiž svieti aj v zime a aj keď vonku mrzne, jeho lúče pokožke stále ubližujú.
Mnohí ľudia si nevedia poradiť s výberom vhodného krému na opaľovanie alebo nevedia, ako často ho treba aplikovať. Ak patríte medzi nich, sme tu pre vás, aby sme vám poradili.
1. Vyberte si správny SPF
Správny typ ochrany je na slnku snáď najdôležitejší. Na bežné nosenie by ste si mali aplikovať krém s ochranným faktorom (SPF) aspoň 30. Pri nakupovaní siahnite prednostne po výrobkoch s UVA ochranou ohodnotenou 4-5 hviezdičkami.
2. Myslite vodoodolne
Pri pobyte na kúpalisku či v mori by ste mali siahnuť po vodoodolnom kréme na opaľovanie. Bežný krém sa totiž vplyvom vody zmaže, a koža tak môže byť niekoľko hodín vystavená priamemu slnku.
3. Aplikujte ho každé dve hodiny
Trh zatiaľ neponúka krémy na opaľovanie, ktoré by na koži vydržali celý deň, a tak rýchlo zrejme ani nebude. Pokožka sa totiž počas dňa potí a obtiera o oblečenie, čím sa znižuje aj ochrana pred slnkom. Krém s ochranným faktorom je preto potrebné znovu aplikovať aspoň každé dve hodiny. V prípade plávania vo vode si krém znova naneste hneď po skončení tejto aktivity.
4. Skontrolujte dátum
Tak, ako všetka kozmetika, aj krémy na opaľovanie majú exspiračnú dobu. Väčšina z nich po otvorení účinkuje ďalších 12 až 18 mesiacov. Po tejto dobe vám už dokonalú ochranu nedokážu zaručiť. Krémy skladujte v tmavom a chladnom prostredí, rozhodne ich dlho nenechávajte na priamom slnku.
5. Čo s citlivou kožou?
Aj citlivá pokožka si vyžaduje ochranu pred slnkom. Ak máte ekzém alebo sa vám koža rýchlo podráždi po nanesení krému, zadovážte si krém na opaľovanie špeciálne určený na takýto typ pokožky.
6. Aj pitný režim pomáha
Dôsledná hydratácia patrí k základným krokom pri starostlivosti o pokožku. Vďaka pitiu vody sa vyhnete suchej a mdlej koži a váš organizmus sa bude lepšie brániť pred teplom. Okrem vody sa tiež spoľahnite na hydratačné ovocie a zeleninu, ako je dyňa, uhorka či paradajka.
7. Nezabúdajte na deti
Pokožka detí je na slnko citlivejšia ako pokožka dospelých, takže by v exteriéri mali stále nosiť najvyšší ochranný faktor 50. Deti do veku 6 mesiacov by sa mali celkom vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu.
8. Netrávte na slnku celý deň
Slnko nám dodáva vitamín D, a preto sa ho netreba obávať, ale aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Slnečné lúče dosahujú najvyššiu intenzitu medzi jedenástou a treťou poobede, a v tomto čase by ste sa preto mali skryť do chládku.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.
Vysoké účty za elektrinu? 3 chyby, ktorým sa musíte vyhnúť
Ak vás večne trápi vysoká spotreba elektrickej energie v domácnosti, na vine môžu byť traja „žrúti“ elektriny.
Nepoznaná pamiatka na Liptove: Poznáte Štróblovu vilu?
Vila známa vďaka dvojposchodovej veži v súčasnosti patrí majiteľovi z Banskej Bystrice. Ten plánuje rekonštrukciu.
Ako rýchlo zmierniť bolesť: Trik, ktorý vymysleli v CIA
Učebnica vytvorená tajným programom amerických silových zložiek poskytuje návod na to, ako zmierniť bolesť aj bez liekov.