7 vecí, ktoré ste o tonikovej vode netušili. Škodí nám alebo prospieva?
Väčšina z nás nepije tonik inak ako s alkoholom, no jeho využitie je oveľa všestrannejšie. Aký vplyv má tento nápoj na naše zdravie?
Tonik sa v podobe, v akej ho dnes poznáme, začal predávať v polovici minulého storočia. Pôvodná receptúra obsahovala práškový chinín, cukor a minerálku, vďaka čomu tonik získal nezameniteľnú trpko-sladkú chuť.
Chinín, ktorý sa používa aj v iných nápojoch na dodanie horkej chuti, je látka, ktorá okrem toho slúži napríklad aj na liečbu malárie a svalových kŕčov v nohách. Chinínové doplnky sú bežne dostupné v podobe tabletiek.
Prospieva nám tonik?
V skratke, nie, tonik nepatrí k tým najzdravším nápojom, pretože obvykle obsahuje množstvo cukru. Žiaľ, ani obsah chinínu mu nepomáha v reputácii, pretože táto látka sa v nápoji nachádza v takom malom množstve, že by sotva vyliečila niektoré zo spomínaných ťažkostí.
Tonik tiež obsahuje množstvo kalórií a často sa vyrába aj s pomocou presladeného kukuričného sirupu alebo aspartámu.
Pitie sladených nápojov prispieva k zvyšovaniu hmotnosti a nerovnováhe v hladine krvného cukru. Za jedinú zdravú zložku toniku môžeme pravdepodobne označiť chinín, ktorý je v nízkych dávkach celkom bezpečný. Pri konzumácii vysokého množstva tejto látky sa môžu dostaviť vedľajšie účinky.
Tonik kvôli obsahu chinínu môže pôsobiť negatívne v súčinnosti s niektorými liekmi. Pozor by si mali dávať najmä pacienti, ktorí užívajú:
- lieky na riedenie krvi
- antidepresíva
- antibiotiká
- antacidá, lieky proti záchvatu
- statíny
Ako sme už spomenuli, pitie tonikovej vody by u väčšiny ľudí nemalo vyvolať negatívne účinky, no v prípade zvýšenej citlivosti na chinín alebo pitia priveľkého množstva môže dôjsť aj k týmto prejavom:
- nevoľnosť, hnačka, zvracanie a bolesť brucha
- zvonenie v ušiach a strata sluchu
- zmeny v kvalite zraku
- slabosť a trasenie
- zmätenie
- nervozita
- zmeny v hladine krvného cukru
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.