Rozprávanie je pri COVID-19 oveľa nebezpečnejšie ako kašeľ alebo kýchanie
Vedci tvrdia, že rozprávanie je „dominujúcou“ formou prenosu, zatiaľ čo nosenie masiek môže znížiť riziko infekcie až osemnásobne.
Nový výskum tvrdí, že rozprávanie má väčšiu pravdepodobnosť šíriť nový vírus ako kašeľ alebo kýchanie. Vedci tvrdia, že najväčšie nebezpečenstvo predstavuje konverzácia s priateľmi, rodinou, kolegami alebo inými členmi komunity. Zdôrazňujú potrebu nosiť rúška v kanceláriách, obchodoch, vozidlách a iných obmedzených priestoroch.
Rúška môžu znížiť riziko infekcie viac ako osemnásobne, ak ich majú na tvári všetky osoby v miestnosti. Drobné aerosóly vírusu, ktoré sa šíria pri hovorení, sa držia vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky pri kašli alebo kýchnutí. Vedci tvrdia, že majú „spoľahlivé dôkazy“ o tom, že rozhovory sú „dominantným“ zdrojom prenosu.
Všetci sme už niekedy videli kvapky odlietavajúce od úst pri rozprávaní, no existujú ďalšie tisíce, príliš malé na to, aby ich bolo možné vidieť voľným okom. "Keď sa odparí voda vytváraná pri reči, potenciálne vírusové kvapôčky sa vznášajú vo vzduchu niekoľko minút ako dym, čím ohrozujú ostatných," uviedol hlavný autor štúdie Adriaan Bax.
Záleží na veľkosti kvapôčok
Výskum publikovaný v časopise Journal of Internal Medicine ukazuje, že pokiaľ ide o šírenie COVID-19, na veľkosti skutočne záleží. Veľké kvapôčky padajú na zem na krátke vzdialenosti, pretože sú ťažšie. Hrajú „relatívne malú úlohu pri prenose“. Medzitým menšie kvapôčky známe ako aerosóly môžu prenášať vírus na vzdialenosť viac ako 2 metre a držať sa vo vzduchu.
Najzávažnejšia je veľká časť aerosólu z reči, ktorá má strednú veľkosť, pretože zostáva niekoľko minút vo vzduchu a môže byť transportovaná na značné vzdialenosti bežným prúdením vzduchu. „Množstvo tohto aerosólu generovaného rečou v kombinácii s jeho vysokou vírusovou záťažou u pred- a asymptomatických jedincov silne implikuje vzdušný prenos SARS-CoV-2 prostredníctvom reči ako hlavný prispievateľ k jeho rýchlemu šíreniu,“ uviedol Bax.
Problémom sú asymptomatickí prenášači
Infekcia sa zvyčajne začína v nose a hrdle alebo v horných dýchacích cestách. Môže migrovať do pľúc, dolných dýchacích ciest a ďalších orgánov, často s vážnymi následkami. Infekcia v pľúcach môže viesť k vylučovaniu vírusu dychom a kvapkami kašľa. Ale nos a hrdlo, kde sa koronavírus dostáva do tela inhaláciou, umožňuje jeho šírenie prostredníctvom kvapiek z reči. Okrem toho môže byť vírusová záťaž vysoká u prenášačov s miernymi alebo žiadnymi príznakmi, ako sú mladí ľudia a školáci.
„Reč bez masky v obmedzených priestoroch predstavuje pre ostatných najväčšie riziko,” uvádzajú autori štúdie. Pripomínajú, že stravovanie a pitie sa často koná v interiéroch a zvyčajne sa vyžaduje hlasný prejav, preto by nemalo byť prekvapením, že bary a reštaurácie sú najlepším miestom na šírenie koronavírusu. Okrem očkovania by sa mala zdôrazniť dôležitosť rúšok a malo by sa zabezpečiť dostatočné vetranie na odstránenie aerosólov s dlhou životnosťou, ktoré by sa inak mohli hromadiť v uzavretom prostredí.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.