Ako rozoznať COVID-19 u zaočkovaných: Všímajte si tieto príznaky
Príznaky nákazy novým koronavírusom sa líšia u ľudí po jednej a dvoch dávkach vakcíny proti COVID-19.
Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa postupne dostávajú k čoraz väčšiemu počtu obyvateľov. Odborníci sa medzitým podelili o povzbudivé zistenia, ktoré ukazujú, že očkovanie chráni pred vážnym priebehom COVID-19 a smrťou.
Aj keď dve dávky vakcíny poskytujú vysokú úroveň imunity proti infekcii, malý počet ľudí sa stále môže novým koronavírusom nakaziť.
Podľa najnovších zistení štúdie ZOE Covid Symptom Study sa u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny prejavili po infekcii odlišné príznaky ako u tých, ktorí neboli úplne zaočkovaní.
Vo väčšine prípadov je pravdepodobné, že infekcia bude menej závažná u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny.
Medzi najbežnejšie príznaky COVID-19 u tých, ktorí vakcínu nedostali, patrí vysoká teplota, nepretržitý kašeľ a strata alebo zmena vnímania čuchu alebo chuti.
Vedci zistili, že u tých, ktorí dostali dve dávky vakcíny proti COVID-19 sa pri infekcii najčastejšie prejavili 4 príznaky:
- Bolesť hlavy
- Nádcha
- Kýchanie
- Bolesť hrdla
Vedci v štúdii uviedli: „Menej príznakov hlásili počas kratšieho obdobia tí, ktorí už mali očkovanie, čo naznačuje, že menej vážne ochoreli a rýchlejšie sa zotavili. Je zaujímavé, že sme si všimli, že u ľudí, ktorí boli zaočkovaní a potom mali pozitívny test na COVID-19, bola vyššia pravdepodobnosť hlásenia kýchania ako symptómu v porovnaní s tými, ktorí nedostali injekciu.“
U tých, ktorí dostali jednu dávku a následne sa nakazili vírusom, sa rebríček najbežnejších príznakov mierne líši. Ľudia, ktorí sa nakazili po jednej dávke vakcíny zaznamenali:
- Bolesť hlavy
- Nádcha
- Bolesť hrdla
- Kýchanie
- Pretrvávajúci kašeľ
U ľudí po prvej dávke vakcíny sa tak navyše objavil pretrvávajúci kašeľ, ktorý patrí medzi pôvodné príznaky COVID-19. V rebríčku sa však umiestnil pod nádchou aj kýchaním, ktoré sa doteraz nespájalo s COVID-19.
Vedci vyzvali každého, kto má tieto príznaky aby sa podrobil testu, aby sa ubezpečil, že vírus nechytil. Imunita voči COVID-19 sa zvyčajne buduje asi dva týždne po podaní druhej dávky vakcíny. Preto je možné sa nakaziť krátko pred alebo po druhej dávke.
Najnovšie údaje naznačujú, že tí, ktorí dostali jednu dávku vakcín Pfizer alebo AstraZeneca, budú mať asi 50% ochranu pred symptomatickým priebehom alfa variantu koronavírusu, ktorý bol predtým nazývaný ako britský.
U variantu Delta, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Indii, však tento údaj klesá na 30% po jednej dávke vakcíny AstraZeneca a 36% pri Pfizer. Dve dávky však poskytujú úplnú ochranu, zatiaľ čo dve dávky Pfizeru poskytujú 96% ochranu pred hospitalizáciou pre variant delta. U vakcíny AstraZeneca je to 92%.
Napriek tomu, že vakcíny poskytujú vysokú úroveň ochrany, hygienici pripomínajú verejnosti, že podobne ako lieky, ani žiadna vakcína nefunguje na 100%. Vyzývajú preto ľudí, aby pokračovali v dodržiavaní správnej hygieny a sociálneho dištancovania.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.