Ako zmierniť príznaky menopauzy? Pomáha aj strava, tieto jedlá celkom vynechajte
Redukujte výskyt nepríjemných príznakov menopauzy bez liekov. Pomôže vám s tým aj strava – treba si však vedieť vybrať.
Pod pojmom menopauza rozumieme obdobie, pri ktorom u žien dochádza k ukončeniu menštruačných cyklov. Žena do menopauzy oficiálne vstupuje 12 mesiacov po poslednej menštruácii.
Menopauza je prirodzene sa vyskytujúci proces, ktorý sa však líši množstvom príznakov. Zatiaľ čo u jednej ženy môže prebehnúť absolútne bez komplikácií, druhá sa stretne s návalmi tepla, zimnicou, nespavosťou, zmenami nálad a inými problémami, ktoré sa zvyknú liečiť hormonálnou terapiou.
Štúdia z prostredia Univerzity Georgea Washingtona dokazuje, že s menopauzou sa dá vysporiadať aj bez liekov. Testovanie 38 žien v priebehu 12 týždňov podčiarkuje, že ženy, ktoré sa počas menopauzy preorientujú na vegánsku stravu s bohatým obsahom sóje, pociťujú o 84 percent menej návalov tepla, a to celkom bez liekov.
Okrem toho, že počet každodenných návalov tepla po prechode na vegánsku diétu klesol z piatich na jeden, u 59 percent žien tieto problémy celkom ustali. Ženy počas štúdie neužívali žiadne hormonálne preparáty. Jediná zmena, ktorú podstúpili, sa týkala nízkotučnej rastlinnej stravy s uvarenými sójovými bôbmi.
Návalmi tepla, ktoré sú najčastejším príznakom menopauzy, podľa odhadov trpia štyri z piatich žien. Prejavujú sa najprv hromadením tepla v oblasti hrude, potom dochádza k poteniu, začervenaniu tváre a nakoniec zrýchlenému tepu. Takéto epizódy zvyčajne trvajú 2 až 40 minút a počas dňa sa opakujú.
Na liečbu príznakov menopauzy sa zvyknú podávať lieky na báze estrogénu, no hormonálna liečba so sebou prináša aj riziká. Výskumy naznačujú, že okrem iného zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
„Pre ženy vo veku 45 rokov a viac je to obrovská zmena,“ hovorí o svojom výskume vedec Neal Barnard. „U väčšiny žien sme si istí, že dokážu prekonať príznaky aj bez pomoci liekov.“
38 žien v prechode, ktoré podľa vlastných slov pociťovali návaly tepla aspoň dvakrát denne, rozdelili do dvoch skupín. Pre ženy v jednej skupine sa nič nezmenilo a naďalej sa stravovali rovnako. Druhá skupina na 12 týždňov prešla na nízkotučnú vegánsku stravu, v rámci ktorej denne jedli uvarené sójové bôby.
„Z minulých výskumov vyplýva, že sója podporuje zdravie žien, a tak sme ju zaradili aj do toho nášho,“ hovorí jedna z autoriek štúdie Hana Kahleová.
V čase trvania štúdie každá žena zadávala frekvenciu a intenzitu návalov tepla do mobilnej aplikácie. Účastníčky tiež denne monitorovali zmeny svojej telesnej hmotnosti a každý týždeň kontaktovali vedecký tím.
Skupina žien, ktorá počas výskumu prešla na vegánsku sójovú diétu, po skončení uvádzala 79-percentný pokles v množstve návalov tepla a 84-percentný pokles množstva miernych až ťažkých epizód.
„Do skončenia výskumu väčšina žien (59 percent) s rastlinnou stravou bohatou na sóju uvádzala, že už vôbec nepociťuje mierne až ťažké návaly tepla,“ hovorí dokrotka Kahleová. „Výrazne sa im zlepšila kvalita života.“ V kontrolnej skupine žien, ktoré si ponechali pôvodné stravovacie návyky, rovnaké výsledky nezaznamenali.
Podľa tímu, ktorý vypracoval štúdiu, možno vďačiť za pozitívne výsledky aj izoflavónom, ktoré sa nachádzajú v sóji. Tie sa prostredníctvom črevných baktérií menia na nesteroidovú estrogénovú zlúčeninu equol, ktorá je známa svojimi pomocnými účinkami pri menopauze.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.