Problémy so zápchou? Tieto dva nápoje ich ešte zhoršujú, zabudnite na ne!
K tráviacim problémom neprispievajú len jedlá. Ak sa chcete zbaviť zápchy, na tieto dva nápoje radšej rovno zabudnite.
Zápcha je problém, ktorý počas života aspoň raz postihne každého z nás. Problémy s trávením sa pritom dajú pomerne ľahko odstrániť pomocou vhodnej stravy.
Problémy so zápchou necharakterizuje len sporadické navštevovanie toalety. Ľudia, ktorých zápcha trápi, si tiež môžu všimnúť, že ich stolica je nadrozmerná a suchá, tvrdá alebo hrudkovitá, a pri vykonávaní veľkej potreby musia silno tlačiť a pociťujú bolesť.
Existuje množstvo príčin, ktoré môžu stáť za zápchou. Zápchu najčastejšie spôsobuje nedostatočný obsah vlákniny v strave. Tú obsahuje predovšetkým ovocie a zelenina a niektoré druhy cereálií. Pre plynulé trávenie je tiež veľmi dôležité piť veľa tekutín.
K zápche prispieva aj sedavý životný štýl a časté ignorovanie potreby vyprázdniť sa. Aj ďalšie ukazovatele majú vplyv na stav trávenia – ide napríklad o čas jedenia či spánkové návyky. Zápcha sa tiež môže vyskytnúť ako nežiaduci účinok pri užívaní liekov a pri psychických problémoch, ako je stres, úzkosť či depresia. K zápche bežne dochádza aj po pôrode či počas tehotenstva.
Výživová poradkyňa Hannah Richardsová, ktorá je zakladateľka kliniky na pomoc pri tráviacich problémoch The Gut Clinic, britskému portálu Express prezradila, že so zápchou dokáže pomôcť jednoduchá zmena stravovacích návykov. Ľudia by tiež nemali jesť pod vplyvom stresu, čo často vedie k prejedaniu.
„Na to, aby ste si zabezpečili dôkladné trávenie, potrebujete zaistiť pohyb čriev po každom jedle. Najľahšie sa to dá dosiahnuť jedením v stave pokoja bez pozerania na mobil alebo obrazovku počítača. Takýmto spôsobom telo spáli stresový hormón kortizol,“ hovorí Richardsová.
Pre dokonalé trávenie sa tiež treba vyhnúť jedeniu v aute alebo pri chôdzi. Každé sústo treba požuť tak, aby sa ešte v ústach celkom rozložilo.
„Pamätajte na to, že stres rovná sa zápcha,“ vystríha výživová poradkyňa.
Nebezpečné nápoje
Podľa Richardsovej zápcha nesvedčí o zlom stravovaní, ale o nevýkonnom tráviacom trakte. Pre zdravie čriev je nevyhnutná hydratácia a dostatok vlákniny, čo prakticky znamená, že by ste ku každému jedlu mali mať zeleninovú oblohu alebo ovocný dezert.
V rámci prevencie pred zápchou sa podľa Hannah treba vyhnúť fajčeniu aj pitiu akéhokoľvek alkoholu. Pozor si treba dať aj na kávu.
Ktoré potraviny a doplnky pomáhajú s vyprázdnením?
Mrkva: Mrkva dodáva telu vlákninu, vodu aj vitamín A. Môžete ju jesť napríklad nastrúhanú v šaláte alebo varenú v polievke.
Horčík: Vďaka horčíku sa črevá hýbu plynule. Pri nadmerných dávkach ale môže dôjsť k opačnému efektu, preto je dôležité dbať na správne dávkovanie.
Voda: K dehydratácii prispieva káva aj alkohol. Aj ak vynecháte tieto dve látky, mali by ste sa snažiť denne vypiť aspoň šesť až osem pohárov čistej vody.
Kefír: Kefír obsahuje probiotiká, ktoré podporujú peristaltiku čriev a zdravé trávenie.
Jablká: Okrem vody a vlákniny v jablkách možno nájsť pektín, ktorý podporuje trávenie v tenkom čreve a má tiež laxatívne účinky, čo pomáha pri zápche.
Rebarbora: Rebarbora obsahuje látku sennosid, ktorá sa bežne pridáva do preparátov na liečbu zápchy. Okrem toho vás určite poteší svojou osviežujúcou chuťou.
Slivky: Slivky obsahujú sorbitol, ktorý sa v tele ťažko trávi. Vďaka sorbitolu sa voda z organizmu rýchlejšie dostáva do čriev, čím podporuje trávenie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.