Poľsko plánuje zaviesť dlhšiu karanténu pre ľudí nakazených variantom delta
- 17:20 24.07.2021
- Varšava

Poľsko plánuje zaviesť dlhšiu karanténu pre osoby nakazené koronavírusom, u ktorých sa potvrdí nákazlivejší variant delta.
Ako vyplýva z nového nariadenia ministerstva zdravotníctva, v budúcnosti budú môcť zdravotnícke úrady osobám infikovaným variantom delta predĺžiť domácu izoláciu z pôvodných desiatich dní až na obdobie do troch týždňov. Informoval o tom v sobotu spravodajský portál Gazeta.pl.
Zmeny majú byť onedlho zverejnené v úradnom vestníku, čím vstúpia do platnosti. Doteraz platilo, že človek nakazený covidom mohol domácu karanténu ukončiť po desiatich dňoch v prípade, že už nemá nijaké symptómy ochorenia, pripomína agentúra DPA.
Poľský rezort zdravotníctva hlásil v sobotu za uplynulých 24 hodín 122 nových prípadov nákazy a šesť úmrtí súvisiacich s koronavírusom. Od začiatku pandémie zaznamenali v krajine 2.881.948 infikovaných a 75.241 obetí.

Trump vyzýva preveriť výsledky „falošných“ prieskumov
Americký prezident Donald Trump v pondelok skritizoval „falošné prieskumy verejnej mienky“, ktoré sa objavili necelých 100 dní po jeho návrate do Bieleho domu a podľa ktorých má jeho politika klesajúcu podporu.

V Portugalsku a Španielsku hlásia celoštátne výpadky elektrickej energie
V Portugalsku, Španielsku a niektorých častiach Francúzska zaznamenali v pondelok masívny výpadok elektrického prúdu.

Putin vyhlásil medzi 8. a 11. májom prímerie s Ukrajinou
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil štvordňové prímerie s Ukrajinou, ktoré bude trvať od polnoci 8. mája do 11. mája pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom, uviedol v pondelok Kremeľ.

Vatikán: Konkláve sa začne 7. mája
Konkláve, voľba nového pápeža, sa začne 7. mája. Vatikánske múzeá preto už v pondelok na neurčito uzavreli Sixtínsku kaplnku, kde budú kardináli zasadať.

Rusko tvrdí, že pre mierové rokovania je nevyhnutné uznanie anektovaných území
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v nadväznosti na výzvu Donalda Trumpa zložiť zbrane vyhlásil, že Rusko je pripravené začať mierové rokovania s Ukrajinou bez akýchkoľvek predbežných podmienok.