3 druhy rakoviny, ktoré môžu počas najbližšieho desaťročia celkom zmiznúť
Ľudstvo má šancu vyhrať hneď nad viacerými druhmi obávanej rakoviny. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa to môže stať už v najbližších rokoch.
Ruská zástupkyňa WHO Melita Vujnovićová na Moskovskom onkologickom fóre, ktoré sa konalo v máji 2021, oznámila, že ľudstvo síce v najbližších rokoch rakovinu celkom neporazí, ale podarí sa mu odstrániť niektoré jej druhy.
Podľa Vujnovićovej sme najbližšie k výhre nad rakovinou krčka maternice, ktorá je v súčasnosti štvrtý najčastejšie sa vyskytujúci druh rakoviny u žien. Zhubný typ tejto rakoviny ročne diagnostikujú viac ako 570-tisícom žien na celom svete, pričom 7,5 percenta z nich umiera.
Obrovské množstvo prípadov rakoviny krčka maternice je v ostrom protiklade k rozsiahlym poznatkom, ktoré o nej máme, a dostupnej prevencii v podobe vakcíny proti ľudskému papilomavírusu, ktorý ju spôsobuje.
Niekoľko klinických výskumov potvrdzuje, že u dievčat, ktoré vo veku 12 až 13 rokov zaočkovali proti ľudskému papilomavírusu, sa v priebehu nasledovných desiatich rokov neobjavili žiadne známky začínajúceho alebo rozvinutého nádoru, čo sa však nedá povedať o ich nezaočkovaných rovesníčkach.
Vakcína navyše nepredstavuje takmer žiadne riziko, pokiaľ ide o vedľajšie účinky. Len zriedka sa po podaní u žien vyskytujú neurologické príznaky, ako je bolesť hlavy (tú udávajú priemerne štyri ženy zo stotisíc zaočkovaných).
Austrálčania boli vôbec prví, kto v roku 2007 zaviedol povinné očkovanie proti ľudskému papilomavírusu u mladých dievčat. Vďaka tomu v roku 2017 dosiahli dvojnásobné zníženie počtu počiatočnej a rozvinutej rakoviny krčka maternice u žien vo veku 18 až 24 rokov a dvadsaťnásobné zníženie infekčnosti. Ak sa nič nezmení, Austrália by sa celkom mohla zbaviť tohto druhu rakoviny do roku 2066.
Príklad Austrálie nasledovali aj ďalšie krajiny, a plošné očkovanie dodnes schválili v 98 štátoch. Na Slovensku je očkovanie dobrovoľné a bezplatné.
Experti vo WHO dodávajú, že očkovanie nie je jediná podmienka vyhubenia rakoviny krčka maternice. Dôležitá je aj dostupnosť lekárskych prehliadok a testovanie na prítomnosť HPV u mužov aj žien. Ženy by takisto mali pravidelne absolvovať prehliadku u gynekológa. V prípade skorej diagnostiky rakoviny krčka maternice sú prognózy veľmi priaznivé.
Zdravší život bez tabaku
Podľa vedcov nepotrvá dlho, kým sa zbavíme aj ďalšieho typu rakoviny – rakoviny pľúc. Má to však jednu nevyhnutnú podmienku – úplné skoncovanie s fajčením.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny uvádza, že onkologické ochorenia pľúc sú druhým najčastejšie sa vyskytujúcim typom rakoviny na svete. Postihujú pritom najmä mužov, pričom 18 percent pacientov po diagnóze umiera.
Asi vás neprekvapí, že za 90 percentami všetkých prípadov rakoviny pľúc stoja tabakové výrobky. Len v Európe je príčinou deviatich z desiatich úmrtí na rakovinu práve rakovina priedušiek, pľúc a priedušníc.
Dym z cigariet obsahuje viac ako 60 známych karcinogénov. Nikotín okrem toho oslabuje imunitný systém, ktorý je tak ešte náchylnejší na vznik ochorení. Nebezpečné sú aj moderné elektronické cigarety, ktoré takisto preukázateľne zvyšujú riziko rakoviny, a to najmä zákerného adenokarcionómu, ktorý patrí k najagresívnejším druhom.
Podľa WHO je nutné vypracovať a implementovať štátne programy na postupné zastavenie predaja cigariet. Ako možné spôsoby odborníci uvádzajú zvyšovanie daní pre tabakový priemysel a zákaz fajčenia na verejných priestranstvách.
Priekopníkom je v tomto smere Veľká Británia, ktorá sa podľa predloženého vládneho plánu chce stať úplne nefajčiarskou do roku 2030. Najnovšie k tomu prispel aj tabakový gigant Philip Morris, ktorý chce do desiatich rokov prestať v Británii predávať cigarety značky Marlboro.
Hlavne treba vynechať alkohol
Ľudia sú tiež na dobrej ceste eliminovať rakovinu pečene. Na to je však potrebné značne obmedziť spotrebu alkoholu.
Až 740-tisíc prípadov rakoviny z roku 2020 sa podľa WHO spája s konzumáciou alkoholu. V ohrození sú najmä muži, ktorí tvoria 75 percent zo všetkých pacientov. Alkohol pritom neprispieva len k rakovine pečene, ale aj k rakovine pažeráka, ústnej dutiny a hrubého čreva.
Z celkového počtu zhubných ochorení súvisiacich s alkoholom najviac prípadov diagnostikovali v Mongolsku – 9,8 percent. Oproti tomu v krajinách, kde je predaj tvrdého alkoholu zakázaný, sa takéto prípady rakoviny prakticky nevyskytovali. Príkladom je Kuvajt.
K rakovine pečene prispieva aj ďalší faktor – vírusová hepatitída. Až u 70 percent pacientov s rakovinou pečene zistia prítomnosť vírusu hepatitídy B. Riziko nákazy však dokáže znížiť očkovanie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.