Naklonená alebo obrátená maternica: 7 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať
Naklonenie maternice bežne nespôsobuje závažné následky. Prezradiť ho dokáže aj týchto 7 príznakov.
Podľa zdravotníckych odhadov má každá štvrtá žena naklonenú maternicu, o čom často vôbec nemusí vedieť. Sčasti za to môže aj absencia závažných príznakov, ale neraz sa pod nevedomosť podpisuje nedostatočná osveta.
Maternica sa v tele ženy bežne nakláňa mierne dopredu. Jej vrch je tak bližšie pri stene brucha a zakrýva močový mechúr. O naklonenej alebo obrátenej maternici hovoríme vtedy, keď je vrch orgánu naklonený dozadu a smeruje ku krížovej kosti. Časť maternice pritom môže byť ohnutá.
Naklonená alebo obrátená maternica vo väčšine prípadov nespôsobuje značné komplikácie. V prípade prejavenia príznakov sa ťažkosti môžu mylne pripisovať iným častejším ochoreniam.
Existuje niekoľko ťažkostí, ktoré sa väčšinou spájajú s naklonenou maternicou, hoci zďaleka nemusia postihnúť každú ženu s touto poruchou:
- bolesť v oblasti vagíny alebo spodnej časti chrbta pri pohlavnom styku
- bolestivá menštruácia
- problém s aplikáciou tampónov
- častejšie močenie alebo pocit tlaku na močový mechúr
- infekcie močových ciest
- mierna inkontinencia
- hrboľ na spodku brucha
Príznaky, ktoré sme vymenovali, rozhodne neslúžia na samodiagnózu. Presnú diagnostiku môže vykonať jedine lekár. Naklonenie maternice sa niekedy zistí aj pri cytologickom vyšetrení na preventívnej prehliadke u gynekológa.
V prípade podozrenia na naklonenie alebo obrátenie maternice môže lekár vykonať niekoľko testov na zistenie endometriózy alebo fibrózy. Obidve ochorenia môžu byť dôvodom tejto poruchy. V prípade, že sa podozrenie potvrdí, pacientky sa môžu stretať aj s ďalšími príznakmi špecifickými pre endometriózu alebo fibrózu.
Príčiny
Naklonenie maternice môže byť prirodzené alebo vyvolané tehotenstvom, chirurgickým zákrokom či ochorením.
K bežnému nakloneniu maternice – teda vrchnou stranou dopredu, dochádza až počas puberty. Dovtedy je maternica uložená v panve v pomerne rovnej polohe. U niektorých dievčat môže v tejto polohe zotrvať aj po skončení puberty. Vtedy hovoríme o prirodzenej príčine náklonu.
K posunutiu maternice môže dôjsť aj vplyvom adhézie. Ide o jazvové tkanivo, ktoré sa napríklad po operácii môže utvoriť v blízkosti maternice a spojiť ju s iným orgánom. Maternica je tak nútená ostať v naklonenej polohe.
Pomerne častou príčinou naklonenia maternice je aj ochorenie, ktoré postihuje každú desiatu ženu – endometrióza. K endometrióze dochádza, keď bunky výstelky maternice (endometria) prerastajú aj mimo maternice. Podobne ako jazvové tkanivo, aj tieto bunky môžu maternicu spojiť s inými panvovými orgánmi.
K zmene polohy maternice môže dôjsť aj vplyvom fibroidov, teda malých nezhubných výrastkov. Maternica sa môže posunúť aj počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov však platí, že po pôrode sa vráti do svojej pôvodnej polohy.
Liečba
V prípade absencie závažných príznakov sa liečba naklonenej alebo obrátenej maternice sústredí predovšetkým na cviky, ktoré pomáhajú s jej vrátením do pôvodnej polohy. Do úvahy prichádza aj operácia či zavedenie zdravotníckeho pesaru.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.