10 kozmetických výrobkov, ktoré nefungujú len preto, že ich používate nesprávne
- 20:04 01.08.2021
- Bratislava
Koľko z nás si už povedalo, že niektorý produkt vôbec nestojí za to, hoci u iných ľudí funguje bezproblémovo? Zistite, či nie je chyba len v odlišnej aplikácii.
V kúpeľni väčšiny z nás zaberajú množstvo úložného priestoru kozmetické prípravky. Rôzne krémy, gély, šampóny, dezodoranty a spreje nie sú doménou len žien, ale aj mužov a detí. Po niektorých pritom siahame častejšie, na iné zas padá prach.
Za nepoužívanie kozmetických výrobkov neraz môže zlá skúsenosť. Po vyskúšaní niektorého produktu sa môže zdať, že ide o zbytočne vyhodené peniaze, hoci je nám ľúto ho vyhodiť. Predtým, ako si navždy poviete zbohom, sa ale uistite o tom, že daný produkt naozaj viete správne používať.
1. Aplikujete nedostatočné množstvo krému na opaľovanie
Foto: Olga Max/Shutterstock.com
Krém s ochranným faktorom by sme si mali nanášať na pokožku vždy pred odchodom z domácnosti. Už dávno sa vie, že okrem toho, že nám slnečné lúče dodávajú vitamín D, pri dlhodobom pobyte vonku tiež prispievajú k vzniku rakoviny kože. Práve pred tou nás môže ochrániť krém.
Častou chybou pri nanášaní je aplikovanie nedostatočného množstva. Väčšina ľudí sa na dennej báze uspokojí len s 25 až 50-percentnou časťou toho, čo je v skutočnosti potrebné. Na každú odkrytú časť tela by sme pritom mali aplikovať asi 30 gramov krému. Nezáleží pritom na výške ochranného faktora.
Ochranný krém si nanášajte aspoň 15 minút pred odchodom z domu. Nezabudnite ani na opätovnú aplikáciu asi po dvoch hodinách nosenia.
2. Používate retinol príliš často alebo v nevhodnom čase
Kozmetické výrobky s obsahom retinolu sú obľúbené najmä u žien, ktoré bojujú proti prejavom starnutia. Ak sa ale chcete vyhnúť začervenaniu a lúpaniu pokožky, nemali by ste ich používať často. Retinol tiež zvyšuje citlivosť pokožky na slnko, čo môže vyvolať zvýšenú pigmentáciu.
Produkty s retinolom by ste si mali nanášať len pred spaním. Kvôli agresívnemu slnku sa tiež odporúča uprednostniť ich najmä v chladnejších mesiacoch.
3. Aplikujete očný krém na viečka
Nie vždy treba brať veci doslovne. Očný krém totiž nepatrí priamo na očné viečka, ale na pokožku pod očami. Okrem toho ho treba nanášať prstenníkom, ktorý je najslabší zo všetkých prstov ruky, a tak na pokožku nevyvíja silný tlak.
4. Olejom natierate suchú pokožku
Foto: POLIGOONE/Shutterstock.com
Mnoho ľudí siahne radšej po kréme ako po oleji, pretože ten na koži zanecháva mastný film. To je však pravda len vtedy, keď ho aplikujeme na vysušenú pokožku.
Olej vie vďaka vlhkosti lepšie preniknúť do vrchnej vrstvy epidermy, a tak by sme ho mali natierať na vlhkú kožu. Takto tiež pomáha zadržať vodu v koži, vďaka čomu ostáva dlhšie hydratovaná. Olej sa takýmto spôsobom tiež rýchlejšie vstrebe.
5. Nesprávne kombinujete
Niekedy zmiešaním rôznych kozmetických výrobkov dosiahneme neutralizáciu ich účinkov. Dobrým príkladom sú produkty s retinolom a vitamínom C. Obidva pri absorpcii vyžadujú rôzne pH pokožky a ich aplikácia v rovnakom čase je teda neefektívna. Retinol si preto naneste pred spaním a vitamín C ráno.
6. Antiperspirant aplikujete počas dňa
Pre najefektívnejšie využitie antiperspirantov by sme ich mali aplikovať večer pred spaním. Ide o to, že ich účinnosť sa zvyšuje, keď ich nanášame na suchú a čistú pokožku. Keďže väčšina z nás sa sprchuje večer, je to ideálny čas na nanesenie týchto výrobkov.
7. Nanášate príliš rýchlo
Pri každodennej kozmetickej starostlivosti sa netreba ponáhľať. Po nanesení každého prípravku najprv počkajte 3 až 5 minút, kým sa celkom vstrebe. Ak toto pravidlo ignorujete, pri aplikácii ďalšieho produktu zbytočne rozotriete aj ten predtým, a oslabíte tak jeho účinok.
8. Opakovane používate textilné pleťové masky
Textilné pleťové masky si stačí priložiť na tvár a počkať. Obsahujú v sebe aktívne látky s rôznymi funkciami. Vďaka jednoduchému použitiu a dobrej dostupnosti tak postupne nahrádzajú tradičné druhy pleťovej kozmetiky.
V textilných maskách sa nachádza dostatok séra aj po prvom použití, a tak mnohých láka predstava používať tieto produkty opakovane. Realizácia tohto nápadu sa vám ale môže vypomstiť, pretože na povrchu masky okrem kozmetického prípravku ostávajú aj baktérie a nečistoty z pokožky. Je preto lepšie investovať do nového balíčka.
9. Drhnete tvár čistiacou kefkou
Foto: LightField Studios/Shutterstock.com
Netvrdíme, že čistiaca kefka nie je užitočný pomocník, ale tak ako iné výrobky, aj ju treba vedieť správne použiť. Kefka slúži na jemné očistenie tváre od odumretých buniek pokožky a vonkajších nečistôt a tiež na jemnú masáž. Ak to ale preženiete s tlakom, môžete si kožu zbytočne podráždiť a zaniesť nečistoty aj tam, kam netreba.
10. Príliš často siahate po odličovacích obrúskoch
Reklamy nám hovoria, že doma musíme mať zásobu odličovacích obrúskov, ktoré nielenže odstránia mejkap, ale aj vyčistia pleť. Ich každodenné používanie ale môže viesť k poškodeniu pokožky, pretože obsahujú konzervanty, ktoré slúžia na predĺženie ich životnosti. Ich textúra je tiež pomerne drsná, a tak by ste mali pleťové obrúsky používať len v prípadoch núdze.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.