• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 6.1.2025Meniny má Antónia
Bratislava

Zubári radia: 8 varovných znakov, ktoré v ústach nesmiete ignorovať

  • 21:56 06.08.2021
  • Londýn
Zubári radia: 8 varovných znakov, ktoré v ústach nesmiete ignorovať

Zubári vedia z jediného pohľadu do úst zistiť, či netrpíte rakovinou alebo nie ste tehotná. Naučte sa to od nich aj vy.

Z pohľadu do úst viete zistiť oveľa viac ako len to, či máte zubný kaz alebo či vám ustupujú ďasná. Niektoré znaky dokonca vedia prezradiť prítomnosť rakoviny a iných ochorení.

Britské zubárky Hanna Kinsellová a Kamila Azimová sa portálu Mail Online zverili so spôsobmi, akými ony zisťujú zdravotný stav ústnej dutiny. Pozerať sa pritom netreba len na zuby.

Krvácanie ďasien

O čo môže ísť: Hormonálna nerovnováha

„Opuchnuté alebo krvácajúce ďasná, ktoré sa zvyknú podráždiť pri čistení zubov, môžu byť príznakom gingivitídy (zápalu),“ vysvetľuje doktorka Kinsellová, podľa ktorej to znamená, že čosi nie je v poriadku s hormonálnou rovnováhou.

Ku vzniku gingivitídy dochádza pri prirodzenom narušení hladiny hormónov, napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy. Pri zanedbaní liečby môže zápal postihnúť aj kosť, čo môže mať za následok vypadnutie zubu.

Hormonálna nerovnováha: 9 vecí, ktoré ju spôsobujú

Červený výrastok na ďasne

O čo môže ísť: Tehotenstvo

Pod pojmom tehotenský epulis sa skrýva malý červený výrastok na ďasne, ktorý môže pokryť časť zuba a spôsobuje krvácanie. Tak, ako iné problémy s ďasnami počas tehotenstva, aj on je výsledkom hormonálnych zmien a väčšinou mizne po pôrode. U malého množstva žien ale môže prerásť do vážnejších dentálnych problémov.

Ploché zuby

O čo môže ísť: Stres

„Stres ovplyvňuje celé naše telo, aj zuby,“ podotýka Kinsellová. „Škrípanie zubami sa neraz spája so stresom a úzkosťou a prejavuje sa aj opotrebovaným vzhľadom alebo plochými zubami.“

Podľa zubárok najčastejšie škrípeme zubami počas noci, a tak si toho vôbec nemusíme byť vedomí. Okrem plochých a zarovnaných zubov si môžete všimnúť aj častejšiu bolesť hlavy a čeľuste.

Biele fľaky

O čo môže ísť: HIV alebo rakovina

K leukoplakii, ktorá je nezhubná, dochádza napríklad vplyvom fajčenia alebo iných externých zdrojov. Môžete si ju spôsobiť aj príliš drsnou zubnou kefkou.

„V zriedkavých prípadoch sú biele fľaky známkou HIV alebo rakoviny. Zubár by mal najprv vylúčiť kvasinkovú infekciu alebo poranenie vzniknuté pri hryzení. Môže vám odporučiť biopsiu u špecialistu,“ hovorí Kinsellová.

Ak sa vám v ústach často tvoria malé neškodné pľuzgiere, existuje šanca, že časom prerastú do rakoviny. Ako prevencia najlepšie zaberá vzdať sa alkoholu a fajčenia.

Citlivé zuby

O čo môže ísť: Časté zvracanie

Opakované dávenie (napríklad u pacientov s bulímiou alebo tehotných žien) zanecháva na zuboch silnú kyselinu, ktorá poškodzuje sklovinu. Odhaľujú sa tak nervové zakončenia zubu, a ten je náchylnejší na hnitie.

„Je dôležité vyhnúť sa čisteniu zubov hneď po zvracaní, lebo môže dôjsť k poškriabaniu zubnej skloviny,“ vysvetľuje doktorka Kinsellová. „Vypláchnite si ústa vodou a potom fluoridovou ústnou vodou.“

Pretrvávajúci opar

O čo môže ísť: Rakovina ústnej dutiny

Rakovina ústnej dutiny môže podľa zubárky Azimovej postihnúť pery, jazyk, ďasná aj mandle. „K príznakom zaraďujeme pretrvávajúci bolestivý opar, hrčky a nevysvetliteľné vypadávanie zubov alebo ich otupenie. Niekedy sa môže prejaviť formou červených a bledých škvŕn na sliznici úst a jazyka.“

Počiatočné príznaky rakoviny vie rýchlo odhaliť zubár, preto je veľmi dôležité absolvovať každoročnú preventívnu prehliadku.

Červený jazyk

O čo môže ísť: Chronický nedostatok železa

Pri nedostatku železa je jazyk červený a podráždený. Môže dôjsť aj k opuchu či zmene textúry. Vnútrajšok úst je takisto podráždený a na perách sa môžu tvoriť kútiky.

Zmena sfarbenia ďasien

O čo môže ísť: Addisonova choroba

„Sfarbenie ďasien sa u každého líši a často súvisí s farbou pokožky, podobne ako pehy,“ vysvetľuje Azimová. „Ale na pigmentáciu ďasien má vplyv aj Addisonova choroba, pri ktorej nadobličky neprodukujú dostatok hormónov.“

Pri zmene sfarbenia ďasien treba vziať do úvahy aj Peutzov-Jeghersov syndróm. Ide o genetickú poruchu, pri ktorej dochádza k nadmernej tvorbe polypov či vzniku rakoviny. „Jedným z prvotných príznakov je tvorba tmavomodrých alebo hnedých pieh vnútri úst alebo na prstoch rúk alebo nôh,“ dodáva Azimová.

Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

DNES - 21:10Zdravie

Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

DNES - 19:42Zdravie

Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.

Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú

Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú

VČERA - 14:05Zdravie

Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.

Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky

Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky

20:05 04.01.2025Zdravie

Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.

10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou

10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou

17:16 01.01.2025Zdravie

Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.