Epidemiológ varuje: Pred delta variantom vás látkové rúška neochránia
Podľa odborníkov bude nutné zmeniť protiepidemické opatrenia.
Podľa vedcov nás látkové rúška a šály neochránia pre novými variantmi koronavírusu. Michael Osterholm, epidemiológ a riaditeľ Centra pre výskum infekčných chorôb na University of Minnesota v rozhovore pre CNN uviedol, že väčšina obyčajných rúšok je voči delta variantu neúčinná.
Podľa Osterholma mikroskopické aerosóly dokážu preraziť materiál rúška pri nadychovaní aj vydychovaní. Je preto omnoho účinnejšie vymeniť látkové rúška za respirátory, ktoré omnoho lepšie ochránia ľudí bez očkovania či získanej imunity po prekonaní COVID-19.
Media regular Dr. Osterholm (@mtosterholm): "We need to talk about better masking. We need to talk about N-95 respirators, which would do a lot for both people who are not yet vaccinated or not previously infected” pic.twitter.com/xqgArTOGrt
— Tom Elliott (@tomselliott) August 2, 2021
Podľa epidemiológa si mnohí ľudia mylne myslia, že čokoľvek, čo majú na tvári, zabráni v šírení nového koronavírusu. „Mnohé z pokrývok tváre, ktoré ľudia nosia, nie sú dostatočne účinné pri znižovaní pohybu vírusu dovnútra alebo von,“ povedal Osterholm.
Nedostatky látkových rúšok ilustroval na rozsiahlych požiaroch v USA. "Buď sa nadychujete alebo vydychujete a v skutočnosti, ak ste práve na hornom stredozápade, ktokoľvek, kto má látkové rúško, vám povie, že cíti všetok dym, ktorý tam ostáva,“ uviedol Osterholm.
Lekár Scott Gottlieb zdieľa rovnaký názor a pre CBS News uviedol, že na ochranu pred tak nákazlivým kmeňom ako je variant Delta je potrebná maska správnej kvality. Odporúča respirátory N95 či FFP2, ktoré poskytujú oveľa väčšiu ochranu.
Niektorí lekári, ako je Jill Fosterová, infektologička z University of Minnesota, sa však domnievajú, že aj látkové rúška pomôžu v boji s delta variantom nového koronavírusu. Podľa Fosterovej je delta variant nákazlivejší a spôsobuje ťažší príbeh ochorenia, akonáhle sa dostane do tela. Nie je však efektívnejší v prerážaní rúška. Skôr pri variante delta existuje vyššie riziko, že sa pri komunitnom šírení bude okolo vás nachádzať viac nakazených ľudí.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.