Mars: Roveru Perseverance sa nepodarilo získať vzorku hornín

Robotickému vozidlu Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v piatok nepodarilo získať žiadnu vzorku hornín na Marse, informovala agentúra AP.
Roveru sa skôr v ten istý deň podarilo vyvŕtať do povrchu planéty vôbec prvú dieru, cez ktorú mal odobrať niekoľko centimetrovú vzorku hornín. Napriek tomu, že vŕtačka fungovala tak, ako mala, v trubici pre vzorky sa nezachytil žiadny kameň. Inžinieri NASA sa momentálne snažia zistiť, čo spôsobilo toto zlyhanie.
Podľa vedeckého pracovníka projektu Kena Farleyho bude nasledovať využitie kamery, ktorá je namontovaná na robotickom rameni roveru. Vedci sa chcú pomocou kamery pozrieť do vnútra vyvŕtanej diery, aby zistili, čo v nej je. Farley uviedol, že možno uvidia rozbité vrtné jadro alebo to, že vzorka sa rozpadla na piesok. “Vlastnosti hornín na Marse môžu byť iné, ako sme očakávali,” poznamenal.
Cieľom NASA je zozbierať až 31 vzoriek hornín “červenej planéty” a uschovať ich v hermeticky uzavretých trubiciach na približne desať rokov. Podľa plánov by mali byť vzorky prepravené na Zem po roku 2030 v rámci misie, ktorú NASA pripravuje v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.