Tejto skupine žien hrozí dvojnásobné riziko úmrtia pri porážke
Výška predstavuje rizikový faktor úmrtia po cievnej mozgovej príhode najmä u žien.
Európska kardiologická spoločnosť tvrdí, že s porážkou, alebo cievnou mozgovou príhodou, sa počas života aspoň raz stretne každý šiesty človek. Štvrtina zo všetkých prípadov sa pritom končí fatálne.
Za najčastejšie rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku porážky, sa považujú aj vysoký tlak, vysoká úroveň cholesterolu v krvi a cukrovka. Mozgová príhoda však podľa všetkého súvisí aj s telesnou výškou, ako ukazuje výskum Göteborskej univerzity vo Švédsku.
Švédi prijali do výskumu Švédky a Dánky vo veku 30 až 60 rokov, a v priebehu desiatich rokov priebežne merali ich výšku. Z viac ako 2000 účastníčok 625 zomrelo v priebehu sledovaní. Ženy tiež priemerne stratili 0,8 centimetra z výšky. Podľa vedcov je to normálny jav spájaný s vekom, a u žien sa prejavuje výraznejšie ako u mužov.
U Švédiek, ktoré postupom rokov prišli o viac ako dva centimetre výšky, hrozilo o 74 percent vyššie riziko porážky ako u ostatných. Výskum potvrdil podobný výsledok aj u Dánok, ktorých riziko sa zvýšilo o 80 percent.
„Značná strata telesnej výšky sa spája so zvýšením rizika celkovej úmrtnosti o približne 80 percent,“ uvádza štúdia. „Značný pokles výšky pritom najviac ovplyvňuje riziko úmrtia zo srdcovo-cievnych ochorení a zdvojnásobuje riziko úmrtia pri porážke.“
Pri porážke dochádza k prerušeniu prívodu kyslíka do mozgu. Ide pritom o jednu z najčastejších príčin úmrtia a vôbec najčastejšiu príčinu trvalej invalidity, ktorej sa dá zabrániť. Pri porážke je kľúčová okamžitá lekárska pomoc, ktorá môže zabrániť trvalému poškodeniu mozgu.
Americké Centrá pre kontrolu a prevenciu ochorení uvádzajú, že existujú tri typy porážky:
- ischemická, pri ktorej krvná zrazenina zablokuje cievu privádzajúcu krv do mozgu
- hemoragická, pri ktorej dochádza k pretrhnutiu cievy, z ktorej začne vytekať krv
- tranzitórny ischemický tlak, niekedy nazývaný „mini-porážka“, pri ktorom je prívod kyslíka do mozgu obmedzený len na krátku dobu (väčšinou nie viac ako 5 minút)
Nedostatočný prísun kyslíka do mozgu má okamžité pozorovateľné následky. Na pacientovi je možné pozorovať šušľanie a oslabenie svalstva na jednej strane tela. Po dlhšej dobe bunky v mozgu odumierajú, čo vedie k nenapraviteľnému poškodeniu mozgu.
Centrá pre kontrolu a prevenciu ochorení zdôrazňujú, že až 90 percentám prípadov porážky sa dá predísť zdravým stravovaním a pravidelným pohybom. Prevencia by mala zahŕňať aj absenciu fajčenia a len miernu konzumáciu alkoholu.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.