Ako vplývajú smart technológie na intelekt: Skutočne sú kvôli nim ľudia hlúpejší?
- 20:06 14.08.2021
- Cincinnaty

Štúdia overila účinok „smart“ zariadení na ľudskú inteligenciu.
Smartfóny, tablety a všetky ostatné digitálne zariadenia, majú väčšinou zlú povesť pre ich vplyv na spoločnosť. Kritici tvrdia, že celodenné sledovanie obrazovky ničí zdravie a narúša spánok.
Štúdia publikovaná v akademickom časopise Nature Human Behaviour však ukázala, že aspoň v jednej veci tieto technológie ľuďom neškodia. Inteligentné zariadenia nerobia ľudí hlúpejšími.
Naopak, vedci z univerzít v Cincinnati a Toronte tvrdia, že inteligentné zariadenia pomáhajú odbremeniť náš mozog, aby riešil zložitejšie problémy a učil sa nové veci.
"Neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by ukázal, že smartfóny a digitálne technológie poškodzujú naše biologické kognitívne schopnosti," uviedol Anthony Chemero z univerzity v Cincinnati.
Smart zariadenia uľahčujú život vo všetkých ohľadoch
Štúdia sa zamerala na to, ako sa technológie vyvíjali v digitálnom veku, a vysvetľuje, ako inteligentné zariadenia teraz dopĺňajú ľudské myslenie. Podľa vedcov môžu dokonca viacerým ľuďom pomôcť mentálne vynikať.
"Smartfóny a digitálne technológie menia spôsob, akým zapájame svoje biologické kognitívne schopnosti," dodáva Chemero s tým, že tieto zmeny sú v skutočnosti prospešné.
Autori štúdie uvádzajú, že smartfóny sa spravidla postarajú o všetky časovo náročné výpočty, ktoré predtým ľudia robili s perom a papierom. Smartfóny napríklad poznajú cestu na rôzne miesta, kým v minulosti by ľudia potrebovali mapu, alebo sa spýtať na cestu. V kancelárii tieto zariadenia riešia zložité matematické problémy a ukladajú si dôležité informácie.
Vďaka smart technológiám už na riešenie matematických problémov nepotrebujeme papier a pero a nemusíme si pamätať telefónne čísla. Výsledkom je, že spolu s technológiou sme schopní vykonávať oveľa komplexnejšie úlohy. Aj keď vedci priznávajú, že moderná technológia má stále svoje nevýhody, „robiť z nás hlúpych nie je jednou z nich“, uzatvára Chemero.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.