Plastovú krízu môžu vyriešiť kravy

Kľúčom v boji so znečistením prostredia môžu byť nakoniec kravy.
Baktérie sídliace v žalúdkoch kráv môžu byť odpoveďou na to, ako sa zbaviť celosvetového problému s plastovým znečistením. Rakúski vedci tvrdia, že tieto mikróby je možné použiť na rozkladanie plastov ekologickým spôsobom.
O plastových produktoch je známe, že sa môžu v prírode rozkladať od 20 do 500 rokov. Podľa odhadov každý deň skončí viac ako 60 miliónov plastových fliaš na skládkach a v spaľovniach, čo je spolu až okolo 22 miliárd ročne.
Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Frontiers in Bioengineering and Biotechnology teraz prišla s riešením, ktoré zahŕňa kravy. Výrobcovia mäsa každoročne zabijú na potravinárske účely viac ako 300 miliónov kusov hovädzieho dobytka. Časť, ktorá nekončí v supermarketoch, môže byť zdrojom užitočných baktérií.
"V bachorovom retikule žije obrovská mikrobiálna komunita, ktorá je zodpovedná za trávenie potravy u zvierat," uviedla doktorka Doris Ribitsch v tlačovej správe. "Predpokladali sme, že niektoré biologické činnosti by sa dali použiť aj na hydrolýzu polyesteru."
„Trávenie“ plastového odpadu
Vedci poznamenávajú, že ide o typ chemickej reakcie, ktorá vedie k rozkladu. Tím sa rozhodol zamerať na kravy, pretože baktérie v ich žalúdkoch môžu rozkladať prírodné materiály podobné plastu. Autori štúdie získali tekutinu z bachora kráv z bitúnku v Rakúsku.
Potom do kvapaliny pridali tri druhy plastov vo forme prášku a filmu. Prvý typ, známy ako PET, je bežnou zložkou textilu a obalov. Ďalšie dva pozostávajú z biologicky odbúrateľných plastov používaných na výrobu kompostovateľných plastov a biologického materiálu vyrobeného z obnoviteľných zdrojov.
Výsledky ukazujú, že baktérie rozkladajú všetky tieto plastové formy a plastový prášok sa rozkladá rýchlejšie ako filmy. V porovnaní s inými mikroorganizmami schopnými „stráviť“ plastový odpad je bachorová kvapalina účinnejšia. To naznačuje, že spoločná mikrobiálna komunita kráv môže byť účinnejšia než jeden mikrób. Aj keď je tento výskum v počiatočných fázach, zistenia sú prvým krokom k recyklácii plastov ekologickým spôsobom.
Tím poznamenáva, že tento výskum môže byť finančne náročný, pretože laboratórne vybavenie je drahé a takéto štúdie vyžadujú predbežné štúdie na vyšetrenie mikroorganizmov. Vedci plánujú v budúcnosti vykonať ďalšie testy a preskúmať ďalšie mikrobiálne komunity. Ribitsch hovorí, že doteraz mikrobiálne komunity neboli dostatočne preskúmané ako potenciálny ekologický zdroj.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.