Koľko minút treba stráviť v sprche? Pod tento limit nechoďte, inak riskujete zdravie
Zdĺhavé sprchovanie má za následok vyšší účet za vodu a vysušenú pokožku. Príliš krátka sprcha ale nie je správnym riešením.
Okrem množstva ďalších pozitív nám pravidelné sprchovanie poskytuje mentálne uvoľnenie a podporu prirodzenej bariéry pokožky, ktorá nás chráni pred ochoreniami. Ako dlho by sme sa ale mali sprchovať, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok?
„Sprchovanie, ktoré trvá menej ako päť minút, nemusí byť postačujúce na očistenie tela a môže prispieť k vzniku bakteriálnych a plesňových ochorení,“ upozorňuje farmaceut Abbas Kanani v rozhovore pre britský portál Express.
Podľa Kananiho by mala každá sprcha trvať aspoň 8 až 10 minút. „Osem až desať minút je dosť na to, aby sa hydratovala a očistila pokožka.“
Ani príliš dlhé sprchovanie nie je pre zdravie pokožky vhodné. „Sprchovanie, ktoré trvá pridlho (zvlášť pod horúcou vodou) oberá pokožku o prirodzený maz, čo vedie k vysychaniu,“ dodáva farmaceut, ktorý odporúča nanášanie krému na báze vody hneď po sprchovaní.
Ako často sa sprchovať?
Nič nie je lepšie ako čerstvý pocit po sprchovaní, či už sa radšej sprchujete ráno alebo večer. Podľa lekárov to ale so sprchou netreba preháňať, a sprchovať sa rozhodne netreba každý deň.
Každodenné sprchovanie má viacero negatívnych následkov:
- suchá alebo podráždená pokožka
- baktérie rýchlejšie prenikajú cez bariéru pokožky a spôsobujú vznik infekcií a alergických reakcií
- narušenie rovnováhy prospešných mikroorganizmov na pokožke
- oslabenie imunitného systému kvôli nedostatočnej stimulácii od „zlých“ mikroorganizmov na pokožke
Voda, ktorou sa sprchujeme, môže v malom množstve obsahovať soli, ťažké kovy, chlór, fluorid, pesticídy a iné chemikálie, ktoré pri častom kontakte s pokožkou môžu spôsobiť ďalšie poškodenie, čo je ďalší dôvod, prečo sa stačí sprchovať raz za dva dni.
Pokiaľ ide o teplotu vody, zdraviu najviac prospieva otužovanie. Ľadová sprcha podporuje krvný obeh, a tým zabraňuje aj ťažkým ochoreniam, ako je porážka či problémy so srdcom. Začiatočníci by sa však mali otužovať postupne a len v krátkych intervaloch.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.