Ako alkohol ovplyvňuje vaše zdravie podľa veku
Účinky alkoholu na zdravie vo veľkom závisia aj od veku. Je síce pravda, že v mladosti znášame jeho negatívne prejavy lepšie, no v staršom veku na to môžeme doplatiť.
Za jeden z najčastejších dôvodov nadmernej konzumácie alkoholu môžeme označiť stres. Stresujúce udalosti, ako je pandémia ochorenia COVID-19, preto neraz vedú k častejšiemu popíjaniu, ktorého sa človek ťažko zbaví aj po skončení ťažkej situácie.
Prieskum britskej charitatívnej organizácie Alcohol Change UK ukázal, že počas celoštátneho lockdownu každý štvrtý dospelý zvýšil príjem alkoholu, pričom dve tretiny z opýtaných plánujú s týmto zvykom pokračovať aj po uvoľnení opatrení.
Najrizikovejšou skupinou sú ľudia v strednom veku a starší. Prekvapila štatistika skupiny vo veku 18 až 34 rokov, ktorej členovia sa priznali, že tiesnivé podmienky ich naopak viedli k obmedzeniu pitia alkoholu.
Prieskum reagoval na štúdiu londýnskeho Imperial College, podľa ktorej konzumácia alkoholu prispieva k vzniku 11 druhov rakoviny, vrátane tých najsmrteľnejších: rakoviny pečene, hrubého čreva, prsníka, žalúdka, pľúc, kože, obličiek, močového mechúra, hrtana, hlavy a krku a žlčníka.
Alkohol môže mať aj ochranné účinky. Ak sa pije s mierou, pomáha chrániť pred infarktom, angínou, porážkou a ďalšími srdcovo-cievnymi ochoreniami. V každom veku ho pritom telo vníma inak.
20 až 30 rokov
PRIAZNIVÉ ÚČINKY: Ľahšie prekonanie opice
Mladý organizmus sa s intoxikáciou alkoholom vysporiada lepšie ako starší. Keď je človek v tomto veku „po opici“, obvykle nemá viac príznakov ako bolesť hlavy a slabosť.
NEGATÍVNE ÚČINKY: Patologická žiarlivosť, poranenia, depresia, demencia, ochorenie srdca a rakovina v neskoršom veku
Mladý vek je bránou k bezuzdnému pitiu mnohých ľudí, s čím súvisí aj niekoľko okamžitých rizík. Opití ľudia v tomto veku sa častejšie zapájajú do fyzických konfliktov alebo si v podguráženom stave sadajú za volant.
S nadmernou konzumáciou alkoholu ale súvisí aj vznik patologickej žiarlivosti a depresie krátko pred tridsiatkou.
Azda tou najväčšou hrozbou nadmerného pitia alkoholu v mladosti je dopad na budúcnosť. Hovoríme predovšetkým o vzniku závislosti, demencie, niektorých druhov rakoviny a ochorení srdca. Tieto následky sa nedajú zvrátiť, ale obmedzenie alkoholu aspoň vedie k zastaveniu rastu rizika.
30 až 40 rokov
PRIAZNIVÉ ÚČINKY: Chudnutie
S pribúdajúcim vekom sa mení aj spôsob, akým pristupujeme k alkoholu. Po dlhom dni v práci neostáva čas na noc strávenú v klube, a tak väčšina dospelých siaha po poháriku doma.
Nevýhodou nastupujúceho stredného veku je fakt, že strácame schopnosť udržiavať si váhu pod kontrolou. Našťastie s tým vie pomôcť pohár červeného vína, ktorý vďaka obsahu kyseliny elagovej spomaľuje rast tukových buniek a zastavuje tvorbu nových.
NEGATÍVNE ÚČINKY: Menší penis, menšie semenníky, erektilná dysfunkcia, neplodnosť
V tomto veku vie alkohol ovplyvniť najmä intímny život a plodnosť. Podľa niektorých lekárov možno až 40 percent prípadov mužskej neplodnosti pripísať miernej konzumácii alkoholu. Jeho nadmerná konzumácia vedie k zmenšeniu pohlavných orgánov, erektilnej dysfunkcii a vypadávaniu pubického ochlpenia.
Tieto problémy sa ale dajú riešiť. Ak dáte stopku alkoholu, zvýšite tým počet spermií v semenníkoch, a do troch mesiacov sa vám zvýši libido (čo platí aj pre ženy). U žien sa dá čakať aj zlepšenie plodnosti.
50 až 60 rokov
PRIAZNIVÉ ÚČINKY: Nižšie riziko úmrtia súvisiaceho s alkoholom, silnejšie kosti
Mierna konzumácia niektorých alkoholických nápojov prináša po päťdesiatke nevídané pozitíva. Opäť musíme spomenúť červené víno, ktoré vďaka obsahu vysokého množstva antioxidantov chráni zdravie srdca a znižuje zápal v tele.
V tomto veku sa treba vyhnúť najmä pivu, ktoré kvôli značnému obsahu kalórií prispieva k nadváhe. Niektoré výskumy ale poukazujú na to, že pohár piva denne môže zas zvýšiť hustotu kostí, a tým znížiť riziko zlomenín. Z tohto prínosu sa môžu najviac tešiť ženy po menopauze.
NEGATÍVNE ÚČINKY: Vysoký krvný tlak, obezita, infarkt, porážka, rakovina
Aj napriek značnému počtu pozitív alkohol tejto vekovej skupine stále prináša negatívne následky. Jeho častá konzumácia dramaticky zvyšuje šance na vznik srdcovo-cievnych ochorení a porážky.
Pravidelné pitie alkoholu takisto zvyšuje krvný tlak, poškodzuje výstelku ciev a prispieva k nepravidelnému tepu srdca a infarktu.
60 a viac rokov
PRIAZNIVÉ ÚČINKY: Posilnenie pamäte
Pacienti s ochoreniami srdca a ciev, ktorí v mladšom veku pili nadmerné množstvo alkoholu, môžu teraz ťažiť z obmedzenia jeho množstva. To má totiž za následok zlepšenie stavu, hoci ideálne je celkom sa alkoholu vyhýbať.
U ľudí po šesťdesiatke môže mierna konzumácia alkoholu tiež posilniť pamäťové schopnosti.
NEGATÍVNE ÚČINKY: Obezita, cukrovka, poškodenie pečene a srdcové ochorenia
Nadmerné pitie alkoholu zhoršuje priebeh všetkých udalostí, ku ktorým dochádza vplyvom vysokého veku. Ide teda o kôrnatenie tepien, priberanie aj vznik cukrovky.
Dlhodobá nadmerná konzumácia alkoholických nápojov sa okrem toho spája so štyrmi typmi poškodenia pečene: stukovatenie, zápal, fibróza (zjazvenie) a cirhóza.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.