Zo Slovákov sa stali kávičkári, mäsa zjedia menej
- 11:48 29.09.2013
- BRATISLAVA
Slovenská republika má za sebou ekonomický boom aj hospodársku krízu. Slováci si privykli na používanie mnohých technologických „noviniek“ vrátane internetu či sociálnych sietí.
Poštová banka si porovnala, ako sa zmenili za toto obdobie chúťky Slovákov. Vychádzala z údajov Štatistického úradu SR.
Jeme menej ovocia
V súčasnosti skonzumujeme až o štvrtinu menej mäsa ako pred 20 rokmi. Na druhej strane nám ale viac zachutili ryby, ktorých ročná spotreba sa za posledné dve desaťročia zvýšila o 18 percent. K mäsu či rybám patrí i „po našom“ nazývaná príloha.
Zo štatistík vyplynulo, že menej ako v roku 1992 konzumujeme zemiaky aj ryžu. Naopak, na popularite získavajú cestoviny. Aj spotreba chleba sa za uplynulých 20 rokov znížila zhruba o pätinu a spotreba pšeničného pečiva až o takmer tretinu. Do popredia sa ale stále viac dostáva trvanlivé pečivo.
Slováci počas posledných dvoch desaťročí upustili od pitia mlieka. Kým v roku 1992 priemerný Slovák spotreboval ročne až 90 litrov mlieka, čo je 2,5 dcl za deň, vlani nám na celý rok stačilo len 53 litrov mlieka, denne teda ani nie 1,5 dcl. Za to nám viac chutia syry, ktorých spotreba vzrástla za posledné dve desaťročia o takmer pätinu.
Napriek súčasnej obľube rôznych zeleninových šalátov nielen ako prílohy, ale aj ako hlavného chodu, sa naša spotreba zeleniny za posledných 20 rokov mierne znížila. Zeleniny a zeleninových výrobkov sme vlani spotrebovali o – 5 % menej ako v roku 1992. Výraznejšie menej ale jeme ovocie, ktorého ročná spotreba sa znížila o – 15 %.
Slováci sú kávičkári
Slováci radi maškrtia. Za uplynulé dve desaťročia na obľube získal predovšetkým med, čokoláda a čokoládové cukrovinky. Medom sme si vlani „osladili život“ až v dvojnásobne väčšom množstve ako v roku 1992.
Každý z nás vlani zjedol v priemere 5,3 kilogramu čokolády a z nej vyrábaných sladkostí, čo bolo až o 43 percent viac ako pred dvadsiatimi rokmi. V porovnaní s rokom 1992 ale spotrebovávame menej cukru a nečokoládových cukroviniek.
Zo Slovákov sa stali kávičkári, no čaju pijeme porovnateľne ako v roku 1992. Pred 20 rokmi spotreboval priemerný Slovák ročne 1,5 kilogramu praženej kávy, vlani to už bolo dvojnásobne viac, teda 3 kilogramov ročne. Takmer dvojnásobne sa zvýšila aj spotreba nealkoholických nápojov a Slovák tak vlani vypil v priemere 203 litrov nealka.
Z alkoholických nápojov sme prišli za posledných 20 rokov viac na chuť vínu, naša spotreba piva a tvrdého alkoholu sa znížila o 15 respektíve 26 percent.
Analytik: Realitný trh by mal rásť aj v roku 2025, očakáva sa aj zvyšovanie cien
Realitný trh sa v tomto roku vyvíjal priaznivo a dostal sa znovu na rastovú trajektóriu. V rastovej fáze by mal zotrvať aj v roku 2025.
Príspevky do druhého piliera zostávajú na rovnakej úrovni, prichádza nová prognóza pre sporiteľov
Sadzba príspevkov do druhého piliera sa od 1. januára budúceho roka nezmení a zostane vo výške štyroch percent z vymeriavacieho základu.
Napätá situácia vo svete znižuje nemeckému maloobchodu vianočné tržby
Tohtoročná predvianočná nákupná sezóna v Nemecku nebola dobrá. Nepriaznivá situácia vo svete totiž obmedzila ochotu spotrebiteľov míňať.
Počet kybernetických útokov rastie: Phishing vedie s takmer 20 percentami
Najrozšírenejšou hrozbou druhej polovice roka 2024 bol na Slovensku phishingový pokus. Spomedzi všetkých hrozieb mu patrí takmer 20 %.
Dôchodky porastú, minimálne sa však nezvýšia: Čo čaká seniorov v roku 2025?
Sociálna poisťovňa (SP) zvýši v roku 2025 dôchodky o 2,1 %, minimálne dôchodky sa však nebudú valorizovať, teda zvyšovať.