Ako správne prať uteráky: 6 zásad, ktoré musíte dodržať
- 17:29 22.08.2021
- Bratislava
Po niekoľkých pracích cykloch osušky a uteráky strácajú svoju jemnosť a mäkkosť. S pomocou základných pravidiel prania sa tomu ale dá vyhnúť.
Jednou z výhod cestovania je, že v hoteli sú vám k dispozícii vždy čerstvé, mäkké a pohodlné osušky, ktoré sa s tými, čo ste nechali doma, sotva dajú porovnať. Ak na každej dovolenke prídete na to, že niekde musíte robiť chybu, nastal čas na zmenu.
Pri praní uterákov, osušiek a ručníkov je potrebné myslieť na niekoľko zásad, ktoré nemusia platiť pre ostatnú bielizeň. Pri dodržiavaní týchto pravidiel sa nemusíte obávať opotrebovaných a drsných uterákov.
1. Nepoužívajte aviváž
Aviváž zanecháva bielizeň v pôvodnej forme a jemnú na dotyk, preto môže byť lákavé použiť ju aj pri praní uterákov. V tomto prípade ale môžete paradoxne dosiahnuť úplne opačný výsledok.
Časté používanie aviváže zanecháva na osuškách voskový povlak, kvôli ktorému vlákna po čase stvrdnú. Uteráky tiež prichádzajú o svoju savú schopnosť.
2. Nebojte sa nízkej teploty
Uprednostnite pranie pri nízkej teplote, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, vždy, keď sa dá. Toto pravidlo, samozrejme, neplatí, ak máte doma alergikov alebo pacientov s kožnými ochoreniami.
Zároveň platí, že osušky z organickej bavlny treba prať šetrnejším pracím prostriedkom.
3. Nesušte ich v sušičke
Ak chcete, aby si vaše uteráky udržali pôvodnú hebkosť, nevystavujte ich umelému teplu zo sušičky alebo radiátora. Namiesto toho ich sušte vonku na slnku alebo doma na sušiaku. Ak musíte použiť sušičku, zvoľte program s najnižšou teplotou.
4. Nečakajte zázraky od nízkej kvality
V prípade uterákov a osušiek sa naozaj neoplatí šetriť. Prichádzate s nimi do kontaktu každý deň, a tak je dôležité, aby dlho vydržali v čo najlepšej kvalite. To však nemôžete čakať od lacných výrobkov.
Ideálny materiál je kvalitná 100-percentne organická bavlna.
5. Perte ich osobitne
Nikdy neumývajte uteráky a osušky s oblečením. Najväčšiu pohromu pre ich kvalitu predstavujú zipsy, háčiky, gombíky a suchý zips, ktoré sa môžu prichytiť o vlákna uteráka, a tak ho zničiť. Takisto by ste nemali zabúdať na separovanie na základe farby.
6. Perte ich pravidelne
Ručníky, osušky aj uteráky by sa mali prať po troch až štyroch použitiach. Uterák, ktorý používate na utieranie tváre, by ste dokonca mali prať po každom jednom použití, a to zvlášť ak máte citlivú pokožku alebo ekzém.
Osušky a uteráky, do ktorých sa utierate pri cvičení, treba prať po každom použití. To isté platí pre osušky, ktoré si so sebou beriete na plaváreň či kúpalisko.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.