Hotdog vám skráti život o 36 minút, orechy vám vrátia 26 minút. Ako jedlo vplýva na vek
Ak sa chcete dožiť vysokého veku, vymeňte párok v rožku za hrsť orechov. Nová štúdia odhaľuje vplyv jedla na dlhovekosť.
Čerstvý rožok, horúci párok, horčica a kečup k tomu. Všetci milujeme chuť párkov v rožku, inak nazývaných aj hotdogy. Stojí nám ale toto jedlo za skrátenie života o niekoľko minút?
Vedci z Michiganskej univerzity sa pozreli na viac ako 5 tisíc jedál a ich vplyv na dĺžku života. Ide pritom o americké klasiky, ako sú kuracie krídelká či hotdogy, no tieto jedlá si získavajú popularitu aj na Slovensku. Okrem toho zohľadnili aj proces ich výroby a jeho vplyv na životné prostredie.
Z tých najmenej zdravých jedál vedci zostavili rebríček a pokúsili sa nájsť zdravé alternatívy, ktoré tiež šetria životné prostredie. Najväčším tŕňom v oku je pritom bravčové mäso, ktoré by sme podľa výskumu mali nahradiť ovocím, strukovinami, orechmi, morskými plodmi a zeleninou. Takáto zámena vám získa 48 minút života naviac a o tretinu zníži dopad na životné prostredie.
Jedlo | Koľko času pridá alebo uberie |
---|---|
Slané arašidy | + 26 minút života |
Pečený losos | + 16 minút života |
Ryža s fazuľou | + 13 minút života |
Jablkový koláč | + 1,3 minúty života |
Kuracie krídelká | - 3,3 minúty života |
Hotdog | - 36 minút života |
„Je jasné, že na to, aby sme dosiahli lepšiu kvalitu zdravia a životného prostredia, musíme pristúpiť k zmene stravy,“ hovorí autor výskumu Olivier Jolliet z Michiganskej univerzity.
V rámci štúdie vedci hodnotili 5800 rozličných jedál z hľadiska ich vplyvu na zdravie a životné prostredie. Pre zdravotné účely vedecký tím vytvoril „Zdravotný nutričný index“, ktorý udáva počet minút života, ktoré človek stratí alebo získa zjedením jednej porcie.
Pri hodnotení vplyvu jednotlivých jedál na zdravie sa vedci riadili štúdiou Global Burden of Disease, ktorá priraďuje ochorenia a úmrtnosť k jednotlivým jedlám, ktoré volia konzumenti počas života najčastejšie. Okrem toho sa vedci zamerali na 18 environmentálnych ukazovateľov, ktorými hodnotili každé jedno jedlo.
Celkovú štatistiku pre všetky skúmané jedlá vedci zahrnuli do troch farieb:
- zelené jedlá, ako napríklad zelenina, ovocie, strukoviny, orechy, niektoré typy morských plodov a celozrnné obilniny, spĺňajú nutričné aj environmentálne požiadavky, tieto potraviny by sme mali jesť častejšie
- červené jedlá, ako je spracované mäso, bravčové, hovädzie a teľacie, zvyknú poskytovať menšiu nutričnú hodnotu alebo škodia životnému prostrediu
- k oranžovým jedlám zaraďujeme napríklad vajcia alebo hydinu, ktoré z hľadiska životného prostredia a zdravia predstavujú priemernú záťaž
„Stravovacie odporúčania vo všeobecnosti neobsahujú špecifické pokyny, ktoré by motivovali ľudí k zmene správania,“ hovorí jedna zo spoluautoriek štúdie Katerina Stylianouová. „A okrem toho málokedy upozorňujú na dopad na životné prostredie.“
Vedecký tím upozorňuje, že existujú jedlá, ktoré sú vhodné pre zdravie človeka, ale zároveň pôsobia negatívne na životné prostredie – a naopak.
„Výskum sa v minulosti obmedzoval na optiku rastlinná verzus živočíšna strava,“ hovorí Stylianouová. „Aj keď rastlinná strava je vo všeobecnosti menej škodlivá, rôzne alternatívy sa dajú nájsť aj pri živočíšnej strave.“
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.