Môžu sa paracetamol a ibuprofen brať naraz? Najčastejšie otázky a odpovede o užívaní

Prebudili ste sa s bolesťou hlavy alebo horúčkou? Pravdepodobne siahnete po domácich zásobách jedného z dvoch najpredávanejších voľne dostupných liečiv. Ako ich správne užívať?
Paracetamol a ibuprofen patria medzi najviac predávané lieky proti bolesti, ktoré v lekárni získate aj bez predpisu. Zatiaľ čo prvý z nich sa odporúča užívať najmä pri nádche, nachladnutí a bolesti hlavy, ten druhý pomôže s bolesťou kĺbov a svalov, migrénou aj menštruačnými bolesťami.
Môžu sa tieto dve liečivá užívať naraz? Krátka odpoveď je áno – ak máte 16 alebo viac rokov. Môžete užiť buď obidve tabletky naraz alebo s odstupom. Predtým však treba zvážiť, či je takéto dávkovanie liekov naozaj potrebné.
Aký je medzi nimi rozdiel?
Ako sme už spomenuli, najväčší rozdiel medzi ibuprofenom a paracetamolom sú ich protizápalové účinky. Zatiaľ čo ten prvý ich má, u druhého absentujú.
Obidva lieky sa môžu užívať s odstupom štyroch hodín a používajú sa na zmiernenie bolesti a teploty.
Na rozdiel od paracetamolu, ibuprofen sa nesmie užívať na prázdny žalúdok, pretože môže podráždiť jeho sliznicu a prispieť k vzniku vredov a ku krvácaniu. Ibuprofen je najúčinnejší, keď sa užije spolu s jedlom alebo po ňom.
Kedy by sa nemali užívať naraz?
Deti by tieto dve liečivá nemali užívať naraz. Ak u nich jeden liek nezaberá, pri ďalšej dávke ho nahraďte tým druhým.
Tehotným ženám sa neodporúča užívať ibuprofen. Jeho užívanie treba zvážiť aj v prípade, že trpíte astmou, ochorením obličiek alebo pečene, lupusom, Crohnovou chorobou, ulceróznou kolitídou, vysokým krvným tlakom alebo kôrnatením tepien.
Pacienti, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu, infarkt, krvácanie do žalúdka, alebo ktorí sú v dôchodkovom veku, by mali užívanie ibuprofenu konzultovať s lekárom.
Aké majú vedľajšie účinky?
Ak sa užíva podľa predpisu, paracetamol len zriedka spôsobuje nepríjemné vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí:
- vyrážka a opuchnutie v prípade alergickej reakcie
- začervenanie, nízky tlak a rýchly tep
- porucha krvi, napríklad trombocytopénia alebo leukopénia
- poškodenie pečene a obličiek pri vysokých dávkach
Medzi najčastejšie vedľajšie účinky ibuprofenu zas patrí:
- nevoľnosť
- bolesť brucha
- únava a ospalosť
- čierna stolica a zvracanie krvi (príznaky krvácania do žalúdka)
- zvonenie v ušiach
- ťažkosti s dýchaním alebo zmena rýchlosti tepu
Dávkovanie
Dospelí by mali užívať najviac štyri 500 miligramové tablety paracetamolu za 24 hodín, pričom medzi každou dávkou je potrebné nechať odstup aspoň štyri hodiny.
V prípade ibuprofenu by sa nemala prekročiť dávka 200 miligramov trikrát za deň. Lekár môže vo výnimočných prípadoch predpísať aj vyššiu dávku. Ak užívate ibuprofen trikrát denne, medzi každou dávkou by ste mali ponechať rozostup aspoň šesť hodín, pri dávkovaní štyrikrát za deň by mal rozostup dosahovať aspoň štyri hodiny.
V prípade chronickej bolesti môže lekár predpísať ibuprofen s pomalým uvoľňovaním, ktorý sa užíva raz alebo dvakrát za deň, pričom pri dvoch dávkach by mal byť rozostup medzi nimi 10 až 12 hodín.
Čo robiť pri predávkovaní?
Ak je vaša bolesť neznesiteľná, odolajte pokušeniu násobiť dávky ktoréhokoľvek z týchto liečiv. Predávkovanie totiž môže mať veľmi nebezpečné následky.
V prípade predávkovania si okamžite privolajte lekársku pomoc alebo poproste blízkych, aby vás zaviezli na pohotovosť. Do nemocnice by ste si mali vziať aj obal od liekov so zvyšnými tabletkami a príbalový leták.
Koľko dní za sebou sa môžu užívať?
Pri ibuprofene sa odporúča užívať najnižšiu dávku čo najkratší čas. Pri krátkodobej bolesti, ako je bolesť zuba alebo menštruačná bolesť, stačí liek užívať len deň alebo dva.
Ibuprofen by ste bez odporúčania lekára nemali užívať dlhšie ako 10 dní. Liečivo v podobe masti alebo spreja by ste nemali používať dlhšie ako dva týždne. Pri chronických ochoreniach, ako je reumatoidná artritída, je možné ibuprofen užívať aj dlhodobo. Je možné, že vám lekár predpíše lieky na ochranu žalúdka od nežiaducich účinkov.
Pri paracetamole by ste nikdy nemali užiť viac ako osem tabliet za 24 hodín.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.