Nový variant koronavírusu môže byť smrteľnejší než delta, varuje imunológ

Podľa vedcov môžu v roku 2022 nastať vážne problémy.
Odborníci varujú, že nový variant koronavírusu s názvom „Covid-22“ môže byť smrteľnejší než momentálne dominujúci variant delta. Imunológ Sai Reddy povedal, že sa musíme pripraviť na nový variant, ktorý by v roku 2022 mohol predstavovať „veľké riziko“.
Vedec zo Zürichu varoval, že je vysoko pravdepodobné, že už existujúce varianty ako Delta (indický), Beta (juhoafrický) a Gamma (brazílsky) sa spoja, aby vytvorili odolnejší kmeň. Reddy v rozhovore pre nemecký portál Blick povedal:
„Covid-22 môže byť horší, než to, čoho sme teraz svedkami. Ak sa takýto variant objaví, musíme ho rozpoznať čo najskôr a výrobcovia vakcín musia vakcínu rýchlo prispôsobiť. Vznik tohto nového variantu je veľkým rizikom. Musíme sa na to pripraviť."
Podľa Reddyho je delta najnákazlivejším variantom zo všetkých a pomenoval ho „Covid-21“. Nemá však „únikové mutácie“, čo sú genetické vlastnosti, ktoré pomáhajú vírusu, aby sa vyhýbal imunitnému systému.
Únikové mutácie, pozorované v niektorých variantoch, ako je napríklad beta, znamenajú, že vakcíny sú menej účinné a možno bude potrebné ich upraviť. Reddy uviedol, že kombinácia smrteľnejších a prenosnejších vírusov bude v blízkej budúcnosti problémom. Ako uviedol:
„Je to ďalšia fáza pandémie, keď sa Beta alebo Gamma stanú infekčnejšími alebo Delta vyvinie únikové mutácie. To bude veľký problém v nasledujúcom roku.“
Vedci očakávajú, že v budúcnosti budú vznikať nové varianty koronavírusu, pretože je to prirodzená súčasť vývoja vírusov. Keďže sa v priebehu necelých dvoch rokov objavilo hneď niekoľko mutácií, neveští to nič dobré.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.