Poslanec Škripek opäť navrhuje zákaz alkoholu v parlamente
Poslanec NR SR Branislav Škripek (OĽaNO) chce dosiahnuť, aby poslanci pod vplyvom alkoholu neboli v rokovacej sále parlamentu s výnimkou hlasovaní.
Do parlamentu predložil novelu Rokovacieho poriadku, podľa ktorej predsedajúci schôdze na návrh poslaneckého klubu vykáže až do skončenia rokovania v tom istom dni z rokovacej miestnosti poslanca, ktorý je zjavne pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok.
Súčasne ho vyzve, aby sa podrobil vyšetreniu na zistenie alkoholu a iných návykových látok.
Ak by bol výsledok takejto skúšky pozitívny, alebo ak sa poslanec odmietne vyšetreniu podrobiť, vykázanie z rokovacej sály by sa podľa návrhu Škripeka považovalo za neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni schôdze NR SR.
Požitie alkoholu je neakceptovateľné
Škripek novelou reaguje na prípady, keď účasť niektorých poslancov podľa neho zjavne pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok mala za následok narušenie poriadku v rokovacej sále, keďže títo poslanci svojimi prejavmi alebo činmi prekročili hranice, ktoré sú únosné.
Požitie alkoholu alebo inej návykovej látky sa podľa Škripeka nepovažuje za prekročenie hraníc slušnosti, ale za niečo horšie, a to za neakceptovateľné správanie, ktoré predsedajúcemu ani nedáva možnosť, ale ukladá mu priamo povinnosť poslanca z rokovacej miestnosti vykázať.
Takéto správanie poslanca je podľa Škripeka nemorálne a v rozpore s princípmi rovnosti a dobrých mravov.
Každý pracujúci človek je totiž povinný podrobiť sa vyšetreniu na zistenie alkoholu a inej návykovej látky, ak je podozrivý, že sa nachádza pod ich vplyvom a mohol by v takom stave podávať znížený pracovný výkon alebo spôsobiť škodu.
Poliačik návrh kritizuje
V odpadovom kontajneri pod budovou Národnej rady SR poslanci za OĽaNO objavili po mimoriadnej schôdzi o odvolávaní premiéra Fica viac ako stovku prázdnych fliaš od alkoholu.Archívne foto: SITA/Gabriel KuchtaPoslanec upozorňuje, že práca pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky sa štandardne v pracovnoprávnych vzťahoch považuje za porušenie pracovnej disciplíny, za ktoré zamestnancovi hrozí výpoveď alebo okamžité zrušenie pracovného pomeru.
„Aj keď sa poslanec nepovažuje za zamestnanca v zmysle pracovnoprávnych predpisov, výkon jeho funkcie je prácou, ktorú by rovnako ako iní obyčajní ľudia nemal vykonávať pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky,“ argumentuje Škripek.
Návrh Branislava Škripeka je podľa poslanca NR SR Martina Poliačika (SaS) nebezpečný.
Ako povedal Poliačik pre agentúru SITA, návrh totiž nezahŕňa osobu predsedajúceho schôdze, ktorému by v pozícii viditeľne opitého zákonodarcu nemal kto dať fúkať.
Návrh je tiež podľa neho reálne nevykonateľný a politickí súperi by ho mohli ľahko zneužívať, aby odstavili protistranu, keďže tá by sa namiesto diskusie v pléne musela zúčastniť na testoch.
Poliačik Škripekov návrh považuje aj za nedokonalý. Nedokonalosť tohto návrhu je podľa Poliačika v tom, že nezahŕňa predsedajúceho, naopak, dáva rozhodnutie o tom, či by poslanec mal, alebo nemal byť vykázaný, do jeho rúk. „Ak by teda technicky mala byť táto norma nejakým spôsobom dotiahnutá, tak určite musí nejakým spôsobom rátať aj s tým, že takýto podnet by mal byť uplatniteľný aj na osobu predsedajúceho alebo predsedu parlamentu,“ konštatoval.
S návrhom už raz nepochodil
S podobným návrhom už raz Škripek nepochodil. Parlament v marci neschválil jeho novelu Rokovacieho poriadku, ktorou chcel zakázať účasť viditeľne opitých poslancov v rokovacej sále parlamentu.
Opoziční i vládni poslanci s výnimkou OĽaNO vtedy označili návrh za populistický. Zdôrazňovali, že hoci by umožňoval viditeľne opitého zákonodarcu vykázať zo sály, podľa novely by sa tento poslanec mohol zúčastniť na hlasovaní a teda de facto rozhodovať o občanoch Slovenska aj v podnapitom stave.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.