Video: Bezdomovcovi v rámci experimentu darovali 100.000 dolárov. Takto s nimi naložil
- 22:28 30.08.2021
- Svet
Kontroverzný dokument sa pozrel na správanie človeka, ktorý získal prístup k obrovskému množstvu peňazí. Takto s nimi naložil.
Každý z nás už raz premýšľal nad odpoveďou na otázku, čo by sme robili, ak by nám raz darovali obrovské množstvo peňazí? Či už ide o lotériu, získané dedičstvo alebo dobročinnú zbierku, odpovede sa u každého rôznia.
Bezdomovec Ted Rodrigue v roku 2005 získal príležitosť vyskúšať si, aké to je naozaj získať väčší obnos peňazí bez akejkoľvek záťaže. V kufríku si našiel zväzky 20 a 50-dolárových bankoviek, ktoré dokopy tvorili 100 tisíc amerických dolárov. Ted si ich mohol všetky nechať a využiť podľa vlastnej vôle za jedinej podmienky – že filmárom dovolí, aby ho natáčali pri míňaní týchto peňazí.
To, čo sa dialo po získaní financií, bolo zvečnené v kontroverznom dokumente Reversal of Fortune. S nápadom prišiel ako prvý scenárista Wayne Powers, ktorého k tomu inšpirovali potulky mestom Los Angeles, v ktorom sídli množstvo ľudí bez domova.
Powers po dlhom hľadaní natrafil na Teda, ktorého považoval za dobrého človeka, a ktorému jednoducho nebolo dopriate šťastie a zaslúži si druhú šancu. Po krátkom kastingu sa tvorcovia dokumentu uistili, že bezdomovec nie je drogovo závislý, a v okolí, kde sa zdržuje, ukryli kufrík s peniazmi a poznámkou „Čo by urobil človek bez domova, ak by našiel 100.000 dolárov?“
V tom čase 45-ročný Rodrigue, ktorý strávil na ulici 20 rokov a žil z 20 dolárov na deň, bol spočiatku podozrievavý. „Myslel som si, že ma chcú zastreliť,“ prezradil neskôr v dokumente. „Potom mi napadlo, že to je kulisa pre film, a ja to budem musieť vrátiť.“
Filmári napokon Teda ubezpečili, že s peniazmi si môže robiť čokoľvek, čo sa mu zachce. Ich úlohou ďalej bolo nijako nezasahovať do jeho života, a len sprostredkúvať jeho nový život televíznym divákom. Tedovi však poskytli k službám finančného poradcu, ktorého rady mohol a nemusel počúvnuť.
Príbeh so smutným koncom
Ted si zo získaných peňazí ako prvé kúpil bicykel a izbu v hoteli. Situácia sa ale rýchlo zvrtla, a Rodrigue začal míňať veľké obnosy peňazí nehľadiac na rady finančného poradcu.
Bývalý bezdomovec finančne pomohol aj niekoľkým svojim kamarátom z ulice. Netrvalo dlho, kým si získal priazeň žien, na ktorú však onedlho zanevrel.
„Ženy sa len zoskupovali okolo mňa,“ hovorí Ted v dokumentárnom filme. „Vyšiel som z baru, aby som sa ich zbavil, a ony ma nasledovali. Nie je to mnou. Je to peniazmi, to viem,“ priznáva.
Rodrigue sa neskôr stretol s odcudzenou rodinou, ktorá prejavila ochotu pomôcť mu. Jeho sestry zaňho dokonca zavolali niekoľkým firmám, v ktorých by Ted mohol pracovať. On to však považoval za manipulovanie, a tak túto snahu neocenil. Od rodiny opäť odišiel a odmietol sa ďalej stretávať aj s finančným poradcom.
Ted nakoniec pred kamerami priznal, že nemá záujem nájsť si prácu, a že zo stotisíc dolárov, ktoré dostal, dokáže prežiť do konca života. Nakoniec si kúpil auto za 34 tisíc a luxusný byt.
Peniaze sa rýchlo vytratili a Rodrigue bol opäť tam, kde predtým začínal. Celých stotisíc minul za vyše pol roka a ocitol sa nazad na ulici. Po dvoch rokoch od natáčania pred kamerou prezradil, že si nikdy nepomyslel, že peniaze tak rýchlo minie.
Hoci tento príbeh neskončil šťastne, jeho hlavný aktér si z toho ťažkú hlavu nerobí. Ted dokonca priznal, že je spokojný s tým, že opäť skončil na ulici.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.