5 vecí, vďaka ktorým bude váš pes žiť dlhšie a zdravšie
- 20:05 04.09.2021
- Svet
Dožičte svojmu psovi kvalitné zdravie a dlhý život. Týchto 5 faktorov by sa na tom rozhodne malo podieľať.
Najlepší priateľ človeka sa nikdy nedožíva dosť dlhého veku na to, aby s nami strávil väčšiu časť života. Priemerný vek väčšiny psov sa pohybuje v rozmedzí 10 až 14 rokov, pričom niektoré plemená sú náchylnejšie na ochorenia, iným zas praje dlhovekosť.
Väčšina majiteľov nevie, že so svojím domácim miláčikom zdieľa viaceré genetické podobnosti, vrátane predispozície na rakovinu podmienenú vekom. Dá sa preto povedať, že mnohé veci, ktoré aplikujeme vo svojom živote ako prevenciu, možno pokladať za prevenciu aj u psov.
K piatim základným krokom, ktoré psovi doprajú dlhý a zdravý život, patria tieto:
1. Zdravá hmotnosť
Zdravá hmotnosť je faktor, ktorý podporuje dlhovekosť u množstva plemien. Je preto nutné dohliadať na váhu domáceho miláčika a zabezpečiť mu jedlo s primeranou kalorickou hodnotou.
Zdravá váha nepodporuje len dlhší život zvierat, ale tiež môže zmierniť príznaky ochorení spájaných s vekom, ako je osteoartritída.
Psa by ste mali pravidelne vážiť a tiež by ste mali kontrolovať jeho váhu pomocou hodnotenia vonkajšieho vzhľadu. Pripravte sa na to, že psie nároky na stravu sa menia v priebehu rokov. Staršie psy teda napríklad nevyžadujú rovnaké množstvo stravy ako tie mladé, a líši sa aj jej druh.
Pre zdravý život nie je dôležitá len veľkosť porcie, ale aj kvalita žrádla. Požiadavky plemien na rozličné živiny sa líšia.
2. Časté vychádzky
Ďalšia vec, ktorú máme so psami spoločnú, je spôsob, akým nám pomáha cvičenie. Fyzická aktivita pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť a bojuje proti známkam starnutia.
Samotné cvičenie nepredĺži vek psa, ale ochráni ho pred nadváhou a obezitou. Prechádzky so psom môžete brať aj ako psychickú očistu pre vlastnú dušu.
3. Nové triky
Hovorí sa, že starého psa novým trikom nenaučíš. Na túto povedačku zabudnite, a nebojte sa štvornohého priateľa naučiť nové triky aj v pokročilom veku, vďaka čomu sa zaslúžite o prosperitu jeho mentálneho zdravia.
Spoľahnite sa na hry zamerané na čuch. Naučte psa napríklad vypátrať predmet pomocou jeho pachu. Takto si precvičí mentálne aj fyzické zdravie.
4. Pevný vzťah
Nejeden psíčkar považuje svojho štvornohého miláčika za člena rodiny. Rovnako sa na vás pozerá aj váš pes, ktorý si rýchlo tvorí silnú väzbu so svojím opatrovateľom.
Stabilný vzťah medzi psom a majiteľom vedie k psychickej pohode na obidvoch stranách. Vďaka nemu tiež budete schopní skôr si všimnúť zmeny správania psa, ktoré môžu svedčiť o fyzických či psychických ťažkostiach.
5. Prehliadky u veterinára
Moderná veterinárna medicína dosiahla obrovský pokrok v zlepšovaní kvality života domácich zvierat. Očkovanie a prevencia voči parazitom pôsobí ako ochrana zvieraťa aj človeka pred ochoreniami, ako je toxokaróza či besnota.
Priaznivý vzťah s veterinárom zabezpečí vášmu psovi optimálnu starostlivosť a splní jeho požiadavky. Pravidelné prehliadky slúžia aj na zachytenie vážnych ochorení v štádiu, keď sú ešte liečiteľné.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.