Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

Ruskí kozmonauti vo štvrtok počas výstupu do otvoreného vesmíru vykonali ďalšie práce na ruskom module Nauka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Informovali o tom v piatok agentúra Interfax a portál Space.com.
Dvojica kozmonautov výstup začala vo štvrtok o 17.55 h moskovského času (16.55 SELČ). Práce na module Nauka zahŕňali zapojenie ethernetového kábla s cieľom zabezpečiť prenos dát z amerického segmentu stanice, píše Space.com. V rámci ďalších úloh vyfotografovali ruský segment ISS a namontovali niekoľko zábradlí, ktoré uľahčia pohyb kozmonautov pri ďalších výstupoch.
Nauka (veda) je viacúčelový modul určený predovšetkým na výskum. Vybavený je 16 pracovnými stanicami na vykonávanie vedeckých pokusov v otvorenom kozmickom priestore a 14 stanicami na prácu v interiéri. Experimenty by sa mali týkať oblastí ako vesmírna biológia a fyziológia, veda o materiáloch či prieskum Zeme z vesmíru.
Tento modul mal byť pôvodne vynesený do vesmíru už v roku 2007, pre rôzne problémy sa tak stalo až 29. júla 2021. Na úplne uvedenie Nauky do prevádzky bude potrebných ešte približne desať výstupov do otvoreného vesmíru, píše Interfax.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.