Ženy, ktorým sa počas noci stáva toto, sú až dvakrát náchylnejšie na predčasné úmrtie

Riziko smrti v mladom veku sa našťastie dá zvrátiť. Vedci vysvetľujú, ako na to.
Stretli ste sa už s pojmom „nevedomé prebudenie“? Ide o stav, ktorý sa počas spánku vyskytuje u každého z nás. Vďaka nemu je telo schopné odpovedať na potenciálne nebezpečné situácie signalizované zvukom, bolesťou, svetlom a teplotou.
Do stavu nevedomého prebudenia sa často dostávajú najmä pacienti so spánkovou apnoe, pri ktorej dochádza k zablokovaniu dýchacích ciest. Pacient si na druhý deň nemusí pamätať, že sa počas noci prebudil, no môže pociťovať zvýšenú únavu.
Univerzita v austrálskom Adelaide sa bližšie pozrela na nevedomé prebúdzanie a zistila, že ak k nemu dochádza pravidelne, môže prispieť k zvyšovaniu tlaku.
Na výskum boli použité údaje z troch rozdielnych štúdií, do ktorých sa zapojilo dokopy 8 tisíc mužov a žien. Každému z nich počas jednej noci nasadili monitorovací náramok, ktorý zaznamenával, ako často sa budia, ako dlho ostávajú hore a koľko času prespia.
Po monitorovaní účastníkov niekoľko rokov sledovali.
Docent Mathias Baumert, ktorý výskum dozoroval, poznamenáva, že ženy sa počas noci prebúdzajú menej často ako muži. Následky ich nočného vstávania sú ale zreteľnejšie.
Účastníčky výskumu, ktoré sa počas noci prebúdzali najčastejšie (6,5 percenta z celkovej doby spánku), čelili 60 až 100-percentne vyššiemu riziku úmrtia v dôsledku srdcovo-cievnych ochorení. Konkrétne hovoríme o riziku vo výške 12,8 percent v porovnaní s 6,7 percentami u žien, ktoré so spánkom nemali problém.
To však nie je všetko – u žien, ktoré sa v noci často budia, narastá aj riziko úmrtia zo všetkých príčin, a to až o 20 až 60 percent. Výskum publikovaný na stránkach žurnálu European Heart Journal pritom hovorí, že u mužov sú zdravotné riziká súvisiace s prerušovaným spánkom menej výrazné.
Podľa spoluautora výskumu Dominika Linza z Medicínskeho centra Maastrichtskej univerzity v Holandsku nie je jasné, prečo medzi pohlaviami pretrváva značný rozdiel. Je však pravdepodobné, že za to môže rozdielna odpoveď ženského a mužského tela na prebudenie počas noci. K riziku tiež prispieva vysoký vek, obezita a chrápanie.
„Vek síce neovplyvníme, ale spánkovú apnoe a BMI dokážeme zmierniť, aby nespôsobovali nadmernú vzrušivosť tela počas spánku,“ hovorí Linz, ktorý dodáva, že pacienti s prerušovaným spánkom by sa mali viac zaujímať o spánkovú hygienu. Na začiatok je potrebné investovať do odhlučnenia napríklad v podobe štupľov a vyvarovať sa akémukoľvek žiareniu z mobilu či televízie tesne pred spaním.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.