Ranná nevoľnosť: 6 príčin, ktoré nesúvisia s tehotenstvom
Nejedna žena, ktorá sa ráno prebudí s nevoľnosťou, premýšľa nad tým, či ide o príznak tehotenstva. Ak to test nepotvrdí, na vine môže byť jedna z týchto príčin.
Príčin rannej nevoľnosti môže byť hneď niekoľko. Tou najzrejmejšou sa neraz zdá byť tehotenstvo, no oveľa častejšie je dôvod jednoduchší a ľahko riešiteľný.
Pozrite sa spolu s nami na 6 najčastejších príčin rannej nevoľnosti, ktoré sa netýkajú tehotenstva.
1. Reflux
K páleniu záhy, alebo refluxu, dochádza v momente, keď kyselina „vyskočí“ zo žalúdka do hrdla. Reflux najčastejšie vzniká v dôsledku konzumácie určitých jedál a nápojov, ako je káva, pikantné jedlá alebo alkohol, ale často sa dostavuje aj u obéznych, vystresovaných a úzkostlivých ľudí.
Ako to napraviť: Vyhnite sa veľkým porciám jedla tesne pred spaním, a namiesto toho jedzte pravidelne menšie porcie. Spite na vyvýšených vankúšoch tak, aby ste hlavu a hruď mali uložené nad úrovňou pása.
2. Nepravidelný spánok
Nedodržiavanie pravidelného spánkového režimu oslabuje telo mnohými spôsobmi a môže mať vplyv aj na trávenie. Okrem refluxu sa tak môžete stretnúť so žalúdočnými vredmi, syndrómom dráždivého čreva alebo dokonca rakovinou. Nežiaduce účinky sa často prejavujú po prebudení.
Ako to napraviť: Zvyknite si na vstávanie a zaspávanie v rovnakom čase, a to aj počas voľných dní. Určite si, koľko hodín denne strávite spánkom, a tohto režimu sa držte.
3. Nízka hladina cukru
Ranný pokles hladiny cukru v krvi je bežný najmä u ľudí, ktorí užívajú lieky na cukrovku. Jeho hladina klesá po tom, ako dlhý čas nič nezjete, a tak sa môže dostaviť slabosť a malátnosť. Cukor vám najvýraznejšie klesne vtedy, ak to deň predtým preženiete s alkoholom.
Ako to napraviť: Situáciu zachráni ranná dávka jedla bohatého na glukózu, ako sú cereálie alebo ovocie. Pomôcť môže aj menšia večera pred spaním.
4. Úzkosť
Pri neustálych obavách telo odpovedá stresom. Stresová odpoveď vyvoláva dramatickú psychickú, fyziologickú aj emocionálnu zmenu, ktorá posilňuje schopnosť tela bojovať proti hrozbe, či už je reálna alebo zdanlivá. Úzkostná porucha mnohých vyčerpáva najmä ráno a večer, čo sa môže prejaviť aj formou nevoľnosti po prebudení.
Ako to napraviť: Úzkostná porucha sa sama od seba nevylieči. Najlepšie urobíte, ak pri jej príznakoch vyhľadáte pomoc všeobecného lekára alebo psychiatra, ktorí stanovia vhodnú liečbu.
5. Problémy s dutinami
Zapchaté dutiny najviac pociťujeme v priestore medzi ušami a nosom, ale ráno môžu vyvolať aj pocit na zvracanie. Pri zapchatých dutinách vzniká tlak na vnútorné ucho, čo môže vyústiť aj do pocitu nevoľnosti. K zvracaniu môže dôjsť aj vtedy, keď hlien z nosa stečie do žalúdka napríklad pri ležaní na chrbte.
Ako to napraviť: V tomto prípade vám poslúžia kvapky a sprej do nosa. Pri prechladnutí a nádche treba spávať s vyvýšenou hlavou a dbať na hydratáciu.
6. Opica
Tu snáď netreba nič vysvetľovať. Opicu spôsobujú toxíny z alkoholu a dehydratácia. Okrem toho po prebudení nastáva aj spomínaný pokles hladiny cukru v krvi, a toto všetko prispieva k pocitu, ktorý pravdepodobne pozná každý z nás.
Ako to napraviť: Pri opici je dôležitá najmä hydratácia. Pite veľa vody a v prípade potreby sa posilnite liekmi na bolesť.
Kráčate po dome bosí? Toto na to hovoria lekári
Chodenie naboso po domácnosti má svoje výhody aj riziká. Toto si o tom myslia lekári.
Lekár varuje: Tento minerál často predpisujeme, no zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva
Nesprávne užívanie doplnku stravy môže mať negatívne dôsledky na vaše zdravie.
Ako často chodíte „na malú“? Pri tomto čísle treba spozornieť!
Aká frekvencia močenia sa počas dňa ešte považuje za zdravú, a kedy už môže ísť o príznak ochorenia? Zdravotníci poznajú presné číslo.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.