Prečo by ste nikdy nemali zadržiavať kýchnutie. Odborníci varujú pred trvalými následkami

Lekári varujú ľudí, aby sa nikdy nesnažili zadržať kýchnutie.
Lekári varujú ľudí pred zadržiavaním kýchnutia, pretože to môže spôsobiť permanentné následky. Ak sa budete snažiť zastaviť kýchanie, môžete tým poškodiť hrdlo alebo pľúca. Aj keď mnohí potláčajú kýchanie zo slušnosti alebo hygienických dôvodov, lekári odporúčajú tomu dať voľný priechod.
V Británii zaznamenali prípad muža, ktorému po zadržaní kýchnutia praskla zadná časť hrdla.
Britskí otorinolaryngológovia z Univerzitnej nemocnice v Leicesteri prípad opísali v štúdii publikovanej v odbornom časopise BMJ Case Reports. Ako uvádzajú:
„Zastavenie kýchania prostredníctvom zablokovania nosných dierok a úst je nebezpečný manéver a treba sa mu vyhnúť. Môže to viesť k mnohým komplikáciám, ako je pseudomediastinum (vzduch zachytený v hrudníku medzi oboma pľúcami), perforácia tympanickej membrány (prasknutý bubienok) a dokonca prasknutie mozgovej aneuryzmy (vydutie cievy v mozgu)."
34-ročný muž bol predtým zdravý a na pohotovosti uviedol, že mal extrémne bolesti a nedokázal hovoriť alebo prehĺtať. Autori uviedli:
„Popísal pocit praskania v krku a určitý opuch krku po tom, ako sa pokúsil zastaviť kýchanie tak, že si štipol nos a držal ústa zatvorené.“
Lekári pri vyšetrení zaznamenali praskanie od krku až po hrudník. Zvuky boli znakom toho, že sa vzduchové bubliny dostali do hlbokého tkaniva a svalov hrudníka. Po CT vyšetrení špecialisti zistili, že muž si zlomil hltan.
Muža hospitalizovali a museli ho kŕmiť hadičkou a liečiť antibiotikami, kým opuch a bolesť neustúpili. Po siedmich dňoch bol pacient prepustený, ale lekári ho varovali, aby nikdy nezadržiaval kýchanie.
Ak zabránite tomu, aby ste uvoľnili všetok tlak, váš nos a hrdlo budú musieť zniesť maximálnu záťaž. Môže sa vám pretrhnúť ušný bubienok, pretože zablokovaný vzduch bude potrebovať niekam uniknúť a bude odvádzaný do trubice spájajúcej vaše ucho a bubienok.
Odborníci varujú, že tlak môže spôsobiť stratu sluchu. Zadržiavanie kýchnutia môže tiež spôsobiť zápal ucha, ktorý vás potrápi niekoľko dní.
Hlavným účelom kýchania je vytlačiť z nosa čokoľvek, čo by tam nemalo byť. Ak presmerujete akýkoľvek hlien plný baktérií inam, môžete spôsobiť infekciu tam, kde nechcete.
Zadržiavanie kýchnutia môže mať za následok aj poškodenie ciev v nose, očiach alebo ušiach. Jednou z najvážnejších komplikácií je kolaps pľúc. Lekári hlásili prípady, kedy sa stlačený vzduch zachytil v bránici a spôsobil život ohrozujúci stav.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch môžete dokonca utrpieť aneuryzmu v mozgu v dôsledku zvýšeného tlaku v lebke.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.