Remišová: Slovensko má talent a má na to, aby bolo v lídrom v inováciách
- 13:23 11.10.2021
- Bratislava

Slovensko má talent a má na to, aby bolo v lídrom v inováciách. Uviedla to vicepremiérka a ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová (Za ľudí) pri stretnutí s eurokomisárkou Marijou Gabrielovou a tajomníkom ministerstva školstva, vedy, výskum a športu SR Ľudovítom Paulisom.
Podľa Remišovej musí Slovensko pridať v oblastiach, ako veda, výskum, inovácie, vzdelávanie a mládež. V tejto súvislosti tu zohrávajú veľmi dôležitú úlohu podporné programy. Okrem projektov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR a Slovenskej akadémie vied (SAV) Remišová povedala, že sa buduje sieť európskych centier digitálnych inovácií. Tie by mali pomáhať malým a stredným podnikom pri zavádzaní inovácií. „Takéto projekty budú financované nielen z plánu obnovy, ale aj z európskych štrukturálnych fondov, a priamo aj z riadených fondov, ako je napríklad program Horizont, ktorý riadi priamo Európska komisia (EK),“ zdôraznila. Práve aj túto tému chce Remišová otvoriť s eurokomisárkou.
Slovensko je na treťom mieste od konca čo sa týka podielu financií z programu Horizont. Na Slovensku je podiel 25 eur na jedného človeka, v Dánsku je to takmer 300 eur. Problém je v tom, že slovenskí vedci podávajú málo projektov. Preto sa chce s Gabrielovou rozprávať aj o tom, čo je možné spraviť zo strany Európskej komisie, aby sa zvýšil podiel projektov, akú pomoc môže dať pri sieťovaní s partnermi z celej EÚ a zo sveta tak, aby sa počet prihlášok do programu zásadne zvýšil. Grant môžu získať len najlepší z najlepších a dôležitý aspekt je medzinárodná spolupráca „V tomto programe je viac ako 95 miliárd eur, ktoré majú slúžiť na to, aby sa EÚ a jej členské krajiny stali technologickými lídrami na svete a je povinnosťou Slovenska, aby sme to využili,“ povedala Remišová.
Paulis stihol s Gabrielovou otvoriť témy európskeho výskumného priestoru, to, ako bude organizovaný, a ako by sa Slovensko mohlo doň zapojiť. Zhovárali sa o potrebe podpory základného výskumu, ktorý je potrebný ďalej financovať a podporovať. Taktiež ho zaujíma téma podpory startupov aj podpora Európskej rady pre inovácie (EIC), ktorá bude mať možnosť podporovať projekty, ale aj konkrétne firmy. „Bratislava je jedným z miest s najväčšou koncentráciou startupov v Európe a ja verím, že budeme z toho profitovať ako Slovensko a že sa podarí podporiť čo najviac slovenských startupov. Spolupráce bude potrebné hľadať na úrovni EK, medzi jednotlivými riaditeľstvami a kabinetmi a aj na národnej úrovni či medzi rezortmi,“ komentoval.
Zároveň podporil výzvu eurokomisárky, aby sa slovenskí vedci a inštitúcie zapájali do priamo riadených programov. „Sú komplikované, ale máme sériu krokov, ktorými sa snažíme dosiahnuť to, aby sa čerpanie z priamo riadených programov zlepšilo. Za minulé programové obdobie sme zdvojnásobili tento objem prostriedkov a verím, že minimálne toto sa nám podarí aj v ďalšom programovom období,“ hovoril Paulis.
Podľa Gabrielovej je približovanie vedy bližšie k obyvateľstvu veľmi dôležité. „Máme program Erasmus, ktorý stojí vyše 80 miliárd eur a zúčastňuje sa na ňom aj 100.000 mladých slovenských študentov. Potrebujeme stále viac mladých ľudí, aby sa zapájali do týchto programov. Rok 2022 bude rokom mládeže, a to je príležitosť, aby sme ich zapojili do celkového diania. Ďalej je to program vedecký a program inovácií, kde potrebujeme, aby sa ľudia viac zapájali. Investujeme 95 miliárd eur, a tým pádom rozšírime aj naše inovačné aktivity. Chceme predovšetkým podporovať základný výskum, ktorý je veľmi dôležitý, tu máme tiež program do ktorého investujeme 10 miliárd eur. Ideme sa usilovať o to, aby stále viac spolupracovali výskumníci, inovátori s univerzitami,“ dodala Gabrielová.

Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron
Taiwanská spoločnosť Pegatron, dôležitý dodávateľ pre Apple a Dell, v pondelok upozornil, že clá prezidenta Donalda Trumpa prinášajú zmätky a takisto riziko nedostatku spotrebnej elektroniky v USA.

Spojené štáty zvýšia dodávky LNG do Európy
USA zvýšia dodávky skvapalneného zemného plynu do Európy. Uviedol to v pondelok americký minister energetiky Chris Wright počas návštevy Varšavy.

Ráž: NDS začína s opravami na ďalších deviatich diaľničných mostoch
Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka začala s rekonštrukciou siedmich diaľničných mostov, s opravami pokračuje od apríla 2025 aj na ďalších deviatich mostoch.

Villeroy: ECB má stále určitý priestor na zníženie úrokových sadzieb
Hrozby Donalda Trumpa vysokými dovozným clami predstavujú neistotu pre ekonomiky vo svete, napriek tomu má ECB určitý priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb.

V Jaslovských Bohuniciach bude v stredu havarijné cvičenie
V areáli spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach sa v stredu 30. apríla uskutoční celoareálové havarijné cvičenie SMREK 2025.