Sociálne podmienky v Európskej únii zostávajú kritické
- 18:36 02.10.2013
- BRATISLAVA
Hospodárstvo v Európskej únii (EÚ) by mohlo zaznamenať mierne oživenie. Trh práce a sociálne podmienky zostávajú kritické a rast si bude vyžadovať ďalšie strategické investície a štrukturálne reformy.
Vyplýva to zo štvrťročného prehľadu Európskej komisie (EK) o zamestnanosti a sociálnej situácii, podľa ktorého pretrvávajú odlišnosti medzi krajinami, najmä v eurozóne. Brusel preto navrhuje lepšie monitorovanie a posudzovanie potenciálnych nerovnováh v oblasti zamestnanosti a sociálnych rozdielov s cieľom posilniť sociálny rozmer v hospodárskej a menovej únii.
Podľa eurokomisára pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie Lászlóa Andora neexistuje dôvod na spokojnosť. "Príliš veľa ľudí trpí na katastrofálne sociálne dôsledky krízy. Musíme zrýchliť tempo sociálnych investícií a podpôr na tvorbu pracovných miest. Udržateľné oživenie si vyžaduje ďalší pokrok v reforme hospodárskej a menovej únie," povedal.
Podmienky zostávajú náročné
Zároveň je podľa neho potrebné venovať viac pozornosti problémom v oblasti zamestnanosti a sociálnej situácii a užšie koordinovať politiky v týchto oblastiach.
"Musíme byť schopní včas odhaliť a riešiť hlavné výzvy v oblasti zamestnanosti a sociálne výzvy a predísť tak prehĺbeniu rozdielov v Európe," dodal Andor.
Napriek príznakom pomalého oživenia sa v štvrťročnom prehľade EK poukazuje na to, že podmienky na trhu práce a sociálne podmienky zostávajú náročné.
Miera nezamestnanosti mladých ľudí dosiahla nevídané úrovne, v priemere 23 % v rámci celej EÚ a až 63 % v Grécku.
Narástol podiel neistých pracovných miest
Dlhodobá nezamestnanosť vzrástla vo väčšine členských štátov a dosiahla rekordnú výšku v EÚ ako celku. Štrukturálna nezamestnanosť a nesúlad medzi ponukou a dopytom po kvalite a množstve pracovnej sily narastajú. Nielenže bol zaznamenaný čistý úbytok pracovných miest, ale súčasne narástol podiel neistých pracovných miest na čiastočný úväzok. A to napriek tomu, že podiel pracovných zmlúv na určitý čas v EÚ klesol, pretože tieto zmluvy niesli hlavné bremeno recesie.
Chudoba v EÚ rastie od roku 2007. Príjmy domácností klesajú a 24,2 % obyvateľstva EÚ je teraz na hranici chudoby, prípadne sociálneho vylúčenia. Postihnuté sú najmä deti, pretože sa súčasne zvýšila nezamestnanosť, počet domácností nezamestnaných osôb a podiel chudobných pracujúcich.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.
Slovenská delegácia v Moskve chce rokovať aj o Ukrajine, priblížil Gašpar
Počas pracovnej cesty do Moskvy by chcela slovenská delegácia otvoriť tému dodávok zemného plynu na Slovensko aj tému vojny na Ukrajine.
Fico by mal vymáhať náhradu škody od Ruska, tvrdí strana Za ľudí
Zastavením dodávok plynu Gazprom hrubo porušil platnú zmluvu so Slovenskom, tvrdí strana Za ľudí.
Prezident: Ak sa nenájde alternatíva dovozu plynu, budúci rok bude mať SR problém
Ak sa nenájde alternatívny spôsob dovozu plynu, o ktorý Slovensko prišlo zastavením dodávok cez Ukrajinu, tak SR bude mať budúcu zimu "veľmi vážny problém".
ZSSK: Pre vyššiu DPH sa od 15. januára zvýšia ceny cestovných lístkov
Železničná spoločnosť Slovensko zvýši od 15. januára ceny cestovných lístkov.