Dva jednoduché spôsoby, ako znížiť riziko COVID-19 o polovicu
Tieto dva rizikové faktory viete mať pod kontrolou.
Riziko infekcie novým koronavírusom môžete výrazne znížiť, ak si doprajete dostatok spánku a budete sa snažiť vyhnúť vyhoreniu v práci. Nový výskum zistil, že ľudia, ktorí sa cítia vyhorení a majú zlý spánok, majú väčšiu pravdepodobnosť nákazy COVID-19 a ochorenie bude trvať dlhšie.
Závery vychádzajú zo štúdie takmer 3 000 zdravotníkov pracujúcich v prvej línii v USA, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a Spojenom kráľovstve. Publikovaná bola v akademickom žurnále BMJ Nutrition, Prevention & Health. Autori štúdie píšu:
„Zistili sme, že nedostatok spánku v noci, vážne problémy so spánkom a vysoká miera vyhorenia môžu byť rizikovými faktormi COVID-19 v prvej línii. Naše výsledky poukazujú na dôležitosť blaha zdravotníckych pracovníkov počas pandémie. “
Za každú ďalšiu hodinu, ktorú ľudia strávia spánkom v posteli, sa ich pravdepodobnosť nákazy zníži o 12 percent. Účastníkov štúdie sa pýtali, či majú typické problémy so spánkom, ako sú ťažkosti so zaspávaním, prerušovaný spánok alebo potreba liekov na spanie. Ľudia s tromi alebo viacerými problémami so spánkom mali o 88 percent vyššie riziko vzniku COVID.
Vyhorenie
Rovnako tak syndróm vyhorenia viac ako zdvojnásobil pravdepodobnosť na rozvoj COVID-19.
Tri príznaky vyhorenia sú:
- pocit vyčerpania
- pocity negativizmu alebo cynizmu súvisiace s prácou
- znížený profesionálny výkon
Vyhorenie u infikovaných strojnásobilo pravdepodobnosť vážnych príznakov. Aj keď štúdia neskúmala príčinu súvislosti medzi zlým spánkom, vyhorením a COVID-19, autori píšu:
"Mechanizmus, ktorý je základom týchto asociácií, zostáva nejasný, ale predpokladá sa, že nedostatok spánku a poruchy spánku môžu nepriaznivo ovplyvniť imunitný systém zvýšením prozápalových cytokínov a histamínov."
Doktorka Minha Rajput-Rayová k štúdii uviedla:
„Narušenie spánkového cyklu môže mať vplyv na metabolické, imunitné a dokonca aj psychické zdravie. A nedostatok spánku môže spôsobiť, že kaloricky výdatné jedlá s vyšším obsahom tuku, cukru a soli budú príťažlivejšie, najmä v čase stresu a/alebo ťažkých zmien, ktoré si vyberajú daň na celkovom zdraví a pohode.“
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.