Milan Vetrák: Úprava štátneho občianstva by sa už mala prijať na tejto schôdzi
Novelizácia zákona o štátnom občianstve by sa už mohla prijať na aktuálnej schôdzi Národnej rady (NR) SR.
Myslí si to poslanec Milan Vetrák (OĽANO). Novela predpokladá zmiernenie podmienok pri strate slovenského občianstva po prijatí občianstva iného štátu. Návrh prešiel do druhého čítania ešte v marci, odvtedy sa z každej schôdze presúval. Najbližšie sa má o legislatíve rokovať v nasledujúcom týždni. Podľa Vetráka je spornou otázkou, za akých podmienok sa vráti, respektíve zostane slovenské občianstvo ľuďom, ktorí prijali cudzie a stratili náš pas. Sporným je potrebný počet rokov pobytu v zahraničí.
„Sporná je otázka, koľko rokov budú musieť mať pobyt v druhej krajine a aké reálne väzby na ňu, aby slovenské občianstvo nestratili. Rozprávame sa o tom, či to bude nula rokov, jeden, dva, päť alebo desať rokov. Na tom to celé stojí, pre to sa to posúva už niekoľko mesiacov, pretože ministerstvo zahraničných vecí trvá na tom, aby to bolo päť rokov. My za OĽANO sme chceli nula rokov, ale navrhujeme v pozmeňujúcom návrhu kompromis, nech sú to dva, povedzme tri roky,“ priblížil pre TASR Vetrák. Pozmeňujúci návrh pripravujú spoločne koaliční poslanci.
V súčasnosti platí, že občan SR nadobudnutím cudzieho občianstva stráca automaticky slovenský pas. Takto oň doposiaľ prišlo 3887 ľudí. Podľa pôvodného návrhu by o naše občianstvo nemuseli prichádzať ľudia, ak majú na území štátu, ktorého občianstvo nadobudnú, pobyt najmenej päť rokov.
Vetrák kritizuje, že rezort našej diplomacie sa s rezortom vnútra dohodli na piatich rokoch. „Ak by to malo byť päť rokov, tak je to systém, ktorý tu platil v zmysle smernice ministra vnútra. Ak by sme aj do zákona dali päť rokov, nielen že nezlepšíme systém, ale ešte ho zhoršíme, pretože v zmysle smernice mal minister možnosť odpustiť päť rokov, kdežto podľa zákona už žiadne odpustenie nebude možné,“ skonštatoval poslanec.
Téma má byť aj predmetom pondelkovej (25. 10.) koaličnej rady. „Bude to politické rozhodnutie, ale už to nechceme zdržiavať,“ dodal Vetrák.
Okrem toho chcú poslanci pozmeňujúcim návrhom upraviť aj to, aby Slováci v zahraničí, ktorí sa významne pričinili o rozvoj komunity, dostali štátne občianstvo bez ohľadu na dĺžku pobytu na Slovensku. O udelenie občianstva by mohli požiadať po stanovisku Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
V návrhu riešia aj potomkov emigrantov, ktorí počas socializmu opustili Slovensko, bolo im odňaté občianstvo a ich deti sa na Slovensku nikdy nezdržiavali. „Nemôžu naplniť kritérium, že tu mali niekedy pobyt, pritom by chceli mať občianstvo, sú hrdí na Slovensko, hlásia sa k nemu,“ vysvetlil Vetrák. Chcú, aby sa im občianstvo mohlo udeliť, pokiaľ o to požiadajú.
Šutaj Eštok: Hrozba pripravovaného prevratu je skutočná
Hrozba pripravovaného štátneho prevratu je podľa ministra vnútra a lídra Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka skutočná.
Operátor hlási výpadky: Kedy a ktoré miesta zasiahnu?
Zákazníci sa môžu stretnúť s výpadkom pevného internetu a televízie.
Vodič odmietol dychovú skúšku, prišiel o auto
Policajti muža zadržali a zaistili mu auto.
PS o Ficovi: Straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania
Premiér Robert Fico podľa Progresívneho Slovenska straší ľudí, aby zakryl vlastné zlyhania.