Revolučný objav v liečbe rakoviny: Takto je možné zničiť nádor zvnútra

Vedcom sa podaril veľký prielom v oblasti liečby rakoviny.
Vedci vyvinuli revolučnú liečbu rakoviny, ktorá dokáže ničiť nádory. Podľa výskumníkov „naštartuje“ prirodzenú obranyschopnosť pacienta kombináciou chemoterapie a imunoterapie. Choré bunky odstránia z tela, aplikujú na ne lieky a potom umiestnia späť do nádoru. Vrátia sa tak s množstvom liekov, ktoré aktivujú T bunky imunitného systému.
Zdá sa, že zranené rakovinové bunky pôsobia ako núdzový signál, ktorý ich podnecuje k činnosti, tvrdia vedci. Vedúci autor štúdie profesor Michael Yaffe z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) uviedol:
„Keď vytvoríte bunky, ktoré majú poškodenú DNA, ale nie sú zabité, za určitých podmienok prežijú a poškodené bunky môžu vyslať signál, ktorý prebudí imunitný systém. Imunoterapia – ktorá stimuluje imunitný systém, aby zabíjal nádory – funguje len pri niekoľkých typoch rakoviny. Nová metóda by mohla umožniť jej použitie proti mnohým formám choroby."
V experimentoch táto metóda úplne eliminovala nádory, melanómy a rakovinu prsníka u 40 % liečených myší. Keď tým istým hlodavcom o niekoľko mesiacov neskôr vložili rakovinové bunky, T bunky ich rozpoznali a zničili skôr, ako sa mohli vytvoriť nové nádory.
Americký tím zlepšil účinnosť imunoterapeutických liekov nazývaných inhibítory kontrolných bodov. Tie dokážu naštartovať T bunky, ktoré sa „vyčerpali“ a nie sú schopné zaútočiť na nádory.
Pridanie chemoterapeutických liekov pomohlo poškodeným bunkám vysielať signály, ktoré priťahujú pozornosť imunitného systému. Yaffe povedal:
„Toto opisuje nový koncept imunogénneho poškodenia buniek namiesto imunogénnej bunkovej smrti pri liečbe rakoviny. Ukázali sme, že keď ste nádorové bunky po liečbe v miske vstrekli späť priamo do nádoru a dodali inhibítory kontrolných bodov, živé, poranené bunky prebudili imunitný systém."
V súčasnosti prebieha niekoľko klinických štúdií kombinujúcich tieto terapie. Štúdia v časopise Science Signaling vrhá nové svetlo na najlepší prístup. Najlepšie fungovali lieky, ktoré spôsobujú poškodenie DNA a aktivujú bunkové dráhy v nádoroch, ktoré reagujú na stres. Chemikálie vysielajú núdzové signály, ktoré provokujú T bunky, aby zničili poškodené bunky a akékoľvek iné nádorové bunky v okolí.
Vedci sa tiež pokúsili vstreknúť lieky poškodzujúce DNA priamo do nádorov. To však bolo neúčinné, pretože chemoterapeutické lieky poškodzovali aj T bunky a iné imunitné bunky v blízkosti nádoru. Vkladanie poškodených buniek bez inhibítorov kontrolných bodov malo tiež len malý prínos.
Yaffe teraz dúfa, že tento prístup otestuje u pacientov, ktorých nádory nereagovali na imunoterapiu. Najprv je však potrebná ďalšia štúdia, aby sa zistilo, ktoré lieky a v akých dávkach by boli najprospešnejšie pre rôzne typy nádorov. Vedci tiež ďalej skúmajú podrobnosti o tom, ako presne poškodené nádorové bunky stimulujú takú silnú reakciu T buniek.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.